SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A logopédus munkájáról

Szabóné Vékony Andrea [cikkei] - 2010-11-29
A logopédus olyan gyógypedagógus, aki beszéd-, hang-, nyelvi- és kommunikációs problémákkal foglalkozik.
A logopédus munkájáról

A logopédus tevékenységének része az egyes beszéd -, hang-, nyelvi- és kommunikációs problémák szűrése, vizsgálata, megelőzése, valamint azok típusától, súlyosságától és halmozottságától függően, a társtudományok szakembereinek bevonásával a tanácsadás, a fejlesztés, a terápia illetve az utógondozás.

A logopédusok képzése
Hazánkban a logopédus-képzés a gyógypedagógus-képzés keretein belül történik. A múlt században a gyógypedagógus-képzés, mely a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolához kapcsolódott, tartalmában, szervezetében és szakirányok tekintetében is többször átalakult. A változások a képzés formáinak és a szakok tartalmának differenciálódása irányába mutattak. Napjaikban a főiskola az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Karaként működik. http://www.barczi.hu Logopédia szakirány indul emellett a Kaposvári Egyetemen is. http://www.ke.hu/
 


A logopédus tevékenységi köre

  • az ellátási körzetébe tartozó gyermekek/tanulók beszéd- és nyelvi fejlettségének és állapotának szűrése,
  • a terápiát igénylő gyermekek/tanulók logopédiai vizsgálata,
  • szükség esetén a gyermek/tanuló további, kiegészítő vizsgálatainak megszervezése,
  • logopédiai vizsgálati vélemény készítése,
  • a vizsgálati eredmények alapján a gyermek logopédiai ellátásának, megtervezése, szükség esetén a gyermek/tanuló egyéni fejlesztési tervének elkészítése,
  • prevenció,
  • tanácsadás,
  • a gyermekek/tanulók rendszeres fejlesztése/terápiája,
  • a vizsgálat, a terápia, a tanácsadás dokumentálása,
  • utógondozás,
  • kapcsolattartás a szülőkkel, a gyermek pedagógusaival, a kiegészítő terápiá(ka)t tartó szakemberekkel.

Munkahelyem, a XXII. Kerületi Logopédiai Szakszolgálat tevékenységéről, az ellátott beszéd-, hang-, nyelvi- és kommunikációs zavarokról bővebben, honlapunk nyitólapján olvashatnak (logopedia.fw.hu).

Irodalom:
Logopédia, Sulinova, Pilisborosjenő, 2004.

Szabóné Vékony Andrea


Szabóné Vékony Andrea
Okleveles gyógypedagógus - logopédus

Elérhetőségeim:
Munkahely:
Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XXII. Kerületi Tagintézménye
             1221 Budapest, Szent István tér 1.
Honlap:
  • Logopédiai: http://logopédia.hu

  • SzóL-E? Szűrőeljárás óvodások logopédiai ellátására: http://szole.hu

  • (A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

    LEGOLVASOTTABB

    Szamárköhögésem velőt rázó története

    Szamárköhögésem velőt rázó története

    Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
    Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

    Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

    Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
    Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

    Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

    A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
    Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

    Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

    A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
    Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

    Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

    A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
    A szerkesztő ajánlja