SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kisgyermekek felismerik a rossz szándékot

Családinet [cikkei] - 2012-02-02
Még csak mászni tudnak, de már felismerik a rossz szándékot. Pszichológusok megfigyelték, hogyan reagálnak a gyermekek pozitív és negatív cselekvések láttán.
A kisgyermekek felismerik a rossz szándékot

Egy labda, egy doboz és négy textilbábu - egy kísérlet kellékei

Az ellenséges viselkedést rögtön érzékelik a kicsik. A nagyobb csecsemők, akik már mászni is tudnak, komplex és kifinomult eszközökkel vizsgálják a másik ember viselkedését. Felismerik, hogy a jószándékú cselekvések nem minden szituációban hasznosak, bizonyos helyzetekben azonban a negatív tettek elfogadhatók.

Amerikai kutatók megállapították, hogy a gyermekek már a kognitív fejlődés korai szakaszában képesek mérlegelni, ki viselkedik szociálisan és ki nem. A kanadai British Columbia-egyetem kutatói 5 és 8 hónapos csecsemőkkel végeztek játékos kísérleteket, kesztyűbábokkal jeleneteket játszottak el nekik. Az első kísérletben egy állat hiába próbált kinyitni egy dobozt, melybe csörgőt helyeztek, és egy másik állat sietett a segítségére. Egy következő jelenetben egy újabb szereplő állat ráugrott a dobozra, így megakadályozta annak kinyitását.

Már korábbi kísérletek is igazolták, hogy a gyermekek, ha választani kell, inkább a
segítőkész szereplő mellett döntenek. A szakemberek azt is szerették volna megtudni, a gyerekek hogyan viszonyulnak a jelenetben pozitívan ill. negatívan viselkedő figurához.

Az első jelenetben szereplő barátságos és ellenséges állatok most labdáztak. Amint egyikük leejtette a labdát, két újabb figura lépett be a jelenetbe. Az egyik visszaadta a labdát, a másik pedig elvette. Az apróságok mindkét korosztályban örültek, amikor a segítőkész állat (aki kinyitotta a láda tetejét) visszakapta a labdáját. Az ellenséges figura esetében (amelyik ráült a dobozra), a nyolchónapos babák azt a figurát részesítették előnyben, aki elvette tőle a labdát.



A labda elvétele önmagában negatív cselekvés, a gyermekek viszont összefüggéseiben szemlélték a történteket:

A ládát lezáró, ellenséges szereplő elnyerte „méltó” büntetését. Az öthónapos csecsemők viszont azt a szereplőt részesítették előnyben, amelyik visszaadta a labdát.

Egy további kísérletben kétéves gyermekek vettek részt. Az eredményben azt tapasztalták a pszichológusok, hogy aszerint alakították cselekvéseiket, ahogyan mások viselkedtek előttük. Az első esetben megkérték őket, hogy egy babának adjanak oda valamit. A másik esetben el kellett venniük tőle egy tárgyat. A gyerekek következetesen azt a babát ajándékozták meg, amelyik barátságosan viselkedett, az ellenségesnek mutatkozótól pedig mindig elvettek valamit.

A gyermekeknél tehát úgy látszik, működik egy ösztönös, elhárító mechanizmus. Felnőttkorunkra valahogy elvesztjük ezt a képességünket, ezért hatnak ránk a negatív reklámok is. Talán nem véletlen a mesék szófordulata sem: „jó tett helyébe jót várj”.


Fotó: tuelekza/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja