SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyorsabb anyagcsere, fogyás 7 lépésben

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2009-03-23
A tavaszi időszakban a közelgő fürdőruha szezonra gondolva gyorsan szeretnénk megszabadulni a télen felszedett plusz kilóktól. Még épp időben hozzákezdhetünk az anyagcsere-diétához, melynek segítségével fokozatosan és tartósan adhatjuk le a súlyfelesleget.
Gyorsabb anyagcsere, fogyás 7 lépésben

A hírességek körében, különösen egy-egy fontosabb megjelenés előtt a plusz kilók gyors leadására elterjedt módszer a hashajtók szedése. A sztárok ezen diétás trükkje nem csak nem hoz hosszútávú eredményt, de még veszélyes is. A hashajtó szerek csak azt mossák ki a szervezetből, amit előzőleg elfogyasztottunk. A folyamatos éhségérzet mellett rendszeres szedésük székrekedéshez vezet.

Az anyagcsere természetes és biztonságos módon történő felgyorsításának módját az Amerikai Endokrinológiai Társaság állította össze, lépéseit Prof. Balázs Csaba endokrinológus ismertette.

1. lépés: Felmérés
A fogyás módja egyénenként eltérő lehet. A személyre szabott program összeállításához nélkülözhetetlen a részletes állapotfelmérés, endokrinológus-dietetikus szakember segítségével (amennyiben indokolt hormonok és anyagcseremarkerek meghatározása). A korábbival azonos kalória bevitel mellett jelentkező hízás utalhat például pajzsmirigy betegségre, ilyen esetekben a fogyás első lépése a hormonszint normalizálása kell, hogy legyen.

2. lépés: Ne hagyjuk ki a reggelit!
Alvás közben, a test energiamegőrzési módba megy át, azáltal, hogy lassítja az anyagcseréjét. Az evés maga adja meg a kezdő lökést az anyagcsere felgyorsításához. Egy jó reggeli összetett szénhidrátokból áll, mint zablisztből vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, tojásfehérje és gyümölcsből, mint banán. Étkezzünk naponta 5-6 alkalommal. Nem kell nagyobb mennyiséget fogyasztani, csak gyakrabban étkezni. Ez esetben testünk tudni fogja, hogy van állandóan rendelkezésére álló energia és több energiát fog égetni ahelyett, hogy zsírként raktározza későbbi felhasználásra. Ez a kulcs az anyagcsere felgyorsításában.

3. lépés: Minőségi étkezés
Válogassuk meg, mi az, ami a tányérra kerül! Magas cukortartalmú ételek fogyasztása vércukorszint kiugrást okoz, ami arra kényszeríti a testet, hogy zsír formájában tárolja azt. Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket, gyümölcsöt és zöldséget.
Győződjünk meg arról, hogy táplálkozásunkban egyensúlyban vannak a fehérjék (mint tojásfehérjék és sovány húsok) és az egészséges zsírok (esszenciális zsírsavak találhatók a diófélékben és a halakban).

4. lépés: A csodálatos zöld tea


Fogyasszunk rendszeresen zöld teát, ill. személyre tervezett italokat. A zöld tea bámulatos zsírégető tulajdonsággal rendelkezik. Számos tanulmány igazolja pozitív hatását az anyagcsere gyorsítására. Emiatt számos étrendkiegészítő tablettában is található zöld tea.

5. lépés: Fontos a rendszeres mozgás
Rendben, ez nyilvánvaló, de a legtöbb ember mégsem teszi ezt. Ha korábban egyáltalán nem edzettünk, kezdjük az alapoknál: egy könnyű és rendszeres esti séta nem csak az anyagcsere felgyorsításában segít, de a közérzetünket is javítja.

6. lépés: Szakaszos tréning
Sokan rengeteget diétáznak, de egy idő után a fogyás mértéke stagnál. Ez azért van mert az anyagcsere stabilizálódott. A szervezete anyagcseréje gyorsan alkalmazkodik a környezethez. A holtponton történő átbillenéshez segíthet a szakaszos edzés. A mozgást kezdjük alacsony sebességgel majd ugorjunk egy magasabb sebességre, majd lassítsunk vissza. Sok lehetőség van erre, a lényeg, hogy különböző szintre toljuk a szervezetet. Ha jól csináljuk felgyorsíthatjuk az anyagcseréjét és rengeteg kalóriát égethetünk el.

7. lépés: Táplálékkiegészítők
A megfelelően összeállított, jó minőségű táplálékkiegészítők szintén segíthetik a fogyást. Az orvosi felügyelet mellett szedett vitaminok, ásványi anyagok, anyagcserét fokozó készítmények jól kiegészíthetik az életmódváltást, segítségünkre lehetnek a betegségek megelőzésében is.

Oxygen Medical
www.ujpest.oxygenwellness.hu
A Prima Medica Egészségközpontok tagja

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja