SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hízás a gyors fogyókúrás tippektől?

Családinet [cikkei] - 2016-08-17
A gyors fogyókúrás tippek, módszerek azok, amelyekre a netezők leggyakrabban keresnek rá a böngészőkben. Dr. Katona Evelin, az Oxygen Medical endokrinológusa azonban arra figyelmeztetett, hogy a tartós súlyvesztésnek nem a gyorsaság a kulcsa.
Hízás a gyors fogyókúrás tippektől?

A túl gyors fogyókúrás módszerek veszélye

Ki nem vágyna arra, hogy hetente öt-hat kilótól megszabaduljon? Ezért sokan ésszerűtlen, egészségtelen fogyókúrás módszerekhez, esetleg illegális szerekhez is nyúlnak, holott a túl viharos súlyvesztés után az esetek többségében még jelentősebb súlyfelesleg rakódik ránk, vagyis beindul a jojó-effektus. Dr. Katona Evelin, az Oxygen Medical endokrinológusa megvilágítja az összefüggéseket.

- Amikor kevesebb energiához jut a szervezetünk, mint amennyit igényelne, a tárolt energiáit kezdi hasznosítani. Elsődlegesen a glikogén készletekhez nyúl, mert ezeket könnyen glükózzá alakíthatja. Ezek a készletek főként a májban és az izmokban raktározódnak. Ha ez a forrás kifogy, a szervezet az izmokban található aminosavakat kezdi felhasználni. Csak akkor következnek a zsírok, ha a glikogént és a nem életfontosságú fehérjéket már „feléltük”.

A glikogén és a fehérje azonban vizet tartalmaznak, tehát ha vesztünk belőlük, vizet veszítünk. A villámgyors fogyókúrás módszerek nagy csapdája, hogy az elején bekövetkező gyors fogyás meggyőzi a fogyókúrázókat, holott a leadott súly döntő része víz és nem igazán zsír. Ahhoz, hogy kb. fél kiló zsírt leadjunk, közel 3.500 kilokalória „hiányra” van szükség. A probléma az, hogy mire a szervezet eljut addig a pontig, hogy elkezdje felhasználni a zsírraktárakat, addigra már jelentős energiadeficitje van a villámdiéta miatt, ezért lelassul az anyagcsere.
 

Mi lassítja le az anyagcserét?

Az anyagcserét számos ok lelassíthatja. Fogyókúránál az agy hypothalamus nevű része érzékeli a zsírraktárak változásait és lelassítja az anyagcserét, hogy visszaszerezze a vesztett energiát. Ráadásul mire ehhez a szakaszhoz érünk, az aminosav- és fehérjeveszteség izomveszteséghez is vezet, és minél kevesebb az izom, annál lassabb az anyagcsere. Ebben a szakaszban szokott megtorpanni a fogyás, ami miatt sokan feladják a küzdelmet. Ha pedig ekkor valaki feladja a szigorú diétát, gyorsan sok súlyt szed fel, ugyanis az agy arra utasítja a testet, hogy minél több energiát raktározzon. Az is gyakori, hogy a csalódás miatt még erősebb evési kényszert érzünk.

Kijelenthető, hogy a gyors fogyókúrás módszerek ugyan hatékonynak tűnhetnek rövid távon, ám az eredmények hosszú távon nem fenntarthatók. Ráadásul a villámdiétázók köréből a csalódás és a biológiai mechanizmusok miatt sokkal több túlsúlyos és elhízott személy kerül ki. A gyors kúrák kövérebbé tehetnek.


Hormonális okok a háttérben

Dr. Katona Evelin szerint a túl gyors súlyvesztés, egészen biztosan nem egészséges. A kiegyensúlyozott, tartós fogyás alapja az életmódváltás, megfelelő táplálkozással, mozgással és pihenéssel.

- A heti fél-egy kilós fogyás az a tempó, amely fenntartható, tartós súlyvesztést eredményezhet. Ha valaki másfél kilónál többet fogy egy hét alatt, feltétlenül keressen fel egy orvost. Ugyanis a gyors súlyvesztés erősen növeli a csontritkulás, a depresszió, az alvászavarok és más egészségügyi problémák esélyét. Amennyiben a súlyvesztés nem szándékos, akkor ki kell vizsgálni, hogy nem állnak-e hormonális okok a háttérben, például pajzsmirigy rendellenességek, vagy éppen kezdődő cukorbetegség. Ugyanígy a hízás hormonális hátterét is érdemes megvizsgálni, hiszen számos betegség oka és tünete is lehet a súlygyarapodás. Nyilvánvaló elhízás esetében az endokrinológusnak feltétlenül meg kell vizsgálni az anyagcsere működését és amennyiben hormonális okokra derül fény, el kell kezdeni a kezelést. Ennek eredménye hosszútávon a testsúly visszarendeződése lehet, amit persze ebben az esetben is elősegíthet az egészséges életmód kialakítása.  

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: jk1991 / 123RF Stock fotó

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja