Mit tegyünk mérgezéskor? - 3. rész
Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-29
Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet! A mondás igaz, ám ha rossz ember nem is lehet a virágot kedvelő, gondatlan annál inkább. Kevesen tudják, hogy kedvelt, népszerű szobanövényeink egy része mérgező. És ha a családban apró gyerek van, gondatlanság ezeket a növényeket a gyermek számára elérhető helyen tartani.
Diffenbachia: Számos változata ismert, igen elterjedt szobanövényünk. A növény minden része mérgező kalcium-oxalátot, oxálsavat, cyanogén-glükozidot tartalmaz. Hatásukra a szájban, torokban égő, maró érzés keletkezik, a nyálkahártyák megduzzadnak, nyelési és légzési nehézségek léphetnek fel. Mindenképpen orvosi ellátást igényel, addig pedig, míg segítséghez jutunk, itassunk a gyermekkel sok vizet.
Filodendron vagy könnyezőpálma: A mérgező anyagot léggyökerei tartalmazzák, ráadásul ezek az érdekes gyökerek kelthetik fel leginkább a gyerekek figyelmét is. A gyökérből származó nedv akár a bőrre, akár a nyálkahártyára kerülve súlyos irritációt okoz. Ha bőrünk érintkezett ezzel, bő szappanos vízzel mossuk le a felületet. Lenyelve hasonló tüneteket okoz, mint a diffenbachia, égető, maró érzést a szájban, duzzanatot, ezzel légzési nehézségeket generálva. Azonnali orvosi ellátás szükséges.
Kroton:
Levelei és szára egyaránt mérgező tejnedvet tartalmaznak, melynek hatására erős hányás, hasmenés jelentkezik. Szintén jellemző az égő érzés a szájban. A bőrre kerülve viszketést okoz. Hánytassuk meg a gyereket, ezt követően adjunk neki széntablettát és itassunk vele sok folyadékot.
Aszparágusz:
Minden része mérgező, nedve a bőrön irritációt okoz, bogyós termése, ha lenyelik, hasmenéshez, hányáshoz és gyomorpanaszokhoz vezet. Orvosi ellátást igényel.
Mikulásvirág: Tejnedve mérgező, irritálja a bőrt, lenyelése után hányinger, hányás jelentkezhet.
A mérgező szobanövények nemcsak gyermekeinkre nézve jelentenek veszélyt, de házikedvenceink, kutyáink, macskánk sincsenek biztonságban tőlük!
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Segítség, csonttörés!
Következő hír
Mit tegyünk mérgezéskor? - 2. rész
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: