Könnyen jött, nehezen megy - tippek dohányzás helyett
Családinet [cikkei] - 2010-05-31
Az első szál cigaretta után valószínűleg még nem gondolunk azokra a nehézségekre, amit a dohányzásról való leszokás okoz. A füstölgés kellemetlen oldalát többnyire csak pár éves dohányzás után érzékeljük, de szerencsés esetben még a súlyosabb következmények megjelenése előtt sikerül leszokni káros szenvedélyünkről. Írásunkban most ötleteket adunk arra, hogy mihez kezdjünk, ha ránk tör a cigaretta utáni vágy.
Tapasz, rágógumi, gyógyszer. Ma már számtalan eszköz segít, ha a füstmentes életet választjuk. A különböző készítmények segítségével fokozatosan csökkenthető a nikotinéhség és így sok, a leszokással járó kellemetlen mellékhatást megspórolhatunk. A dohányzás függőség, ha rabjai vagyunk, a leszokás során a nikotin pótlása mellett azonban előbb-utóbb adódnak olyan élethelyzetek, amelyek különösen megnehezítik a dolgunkat.
Az ilyen helyzetekre érdemes előre felkészülnünk és olyan pótcselekvéseket keresnünk, amely segítségével elterelhetjük gondolatainkat a cigaretta utáni vágyakozásról.
A dohányzás szenvedélybetegség. A leszokás éppen ezért nem oldható meg pusztán a biológiai szükségletek – jelen esetben a nikotin – pótlásával, a dohányzás abbahagyása sok esetben jelentős változtatásokat tesz szükségessé az egyén életében. magyarázza dr. Kocsi Anikó, az Oxygen Medical pszichoterapeuta orvosa. Szükség lehet olyan pótcselekvésekre, amelyekkel az orális fixáció enyhíthető.
Hasznos lehet, ha mindig van nálunk egy üveg ásványvíz, amiből kortyolhatunk és a kezünket is lefoglalhatjuk, ha egy hosszú séta közben törne ránk a cigaretta utáni vágy. A különböző nassolni valók is jó megoldást jelenthetnek, de ha nem szeretnénk a leszokás után a plusz kilók ellen is küzdeni, akkor válasszunk egészséges, alacsony kalóriatartalmú nassokat. Ez lehet szeletelt gyümölcs, zöldség, mértékkel aszalt gyümölcs, vagy különböző magvak.
Jó megoldás lehet, ha a nehéz pillanatokban emlékeztetjük magunkat arra, miért is döntöttünk a leszokás mellett. Ha ez sem segít, tegyünk egy sétát, vagy hívjunk fel egy barátot, ismerőst, akitől támogatást kérhetünk, vagy a beszélgetéssel elterelhetjük a gondolatainak. A legtöbb esetben a nikotin utáni vágy pár perc elteltével alább hagy, így csak a legintenzívebb időszakokon kell átlendíteni magunkat.
A legnehezebb időszak rendszerint az esti, lefekvés előtti pár óra. Napközben lefoglalnak a tennivalók, de az esti televíziózás, beszélgetés mellett könnyebben elcsábulunk. Érdemes kicsit átszerveznünk az életünket. Járjunk munka után sportolni, vagy keressünk olyan hobbit magunknak, ami esténként segít elterelni a figyelmünket.
A nikotin hiánya miatt keletkező és a leszokással járó stressz levezetésére sportolás mellett érdemes valamilyen relaxációs tevékenységet is választanunk. Ez lehet akár egy forró fürdő, kerti munka, a háziállattal való törődés is, de részt vehetünk szakképzett vezető által irányított csoportos foglalkozásokon is.
forrás: oxygenmedical.hu
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Mi legyen a hátizsákban?
Következő hír
Nemdohányzó Világnap - május 31.
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: