SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy magyar doktornő sikere: szavai hatására azonnal letették a kamaszok a cigarettát

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-24
Miután Fejes Kinga érzékletesen ecsetelte egy tizenéves páciensének, hogy mire számíthat, ha továbbra is erősen dohányzik, a fiú nem csak hogy azonnal abbahagyta a cigarettázást, de a barátait is elvitte a doktornőhöz.
Egy magyar doktornő sikere: szavai hatására azonnal letették a kamaszok a cigarettát

Fejes Kinga egy Facebbok-posztban osztotta meg a szívmelengető történetet – írja a Szeretlekmagyarorszag.hu. Beszámolója szerint egy iskolai szűrővizsgálaton elképedve látta egy tizenéves fiú rettenetes állapotban lévő gégéjét, és nyers őszinteséggel vázolta, mi vár rá, ha így folytatja. A fiú ezután többet nem gyújtott rá, sőt, két hét múlva a barátait is elvitte a doktornőhöz, hogy nekik is mondja el ugyanazt, amit neki.

Az orvos saját bevallása szerint 25 éve küzd a cigaretta ellen, és az utóbbi három hónapban többen is leszoktak a dohányzásról a páciensei közül.

„Remélem, nem vették észre, hogy elsírtam magam. Ciki lett volna. (…) Köszönöm, srácok! Visszakaptam ma a hitem. Mindig is nagyon szerettem a gyerekeket, és bízom a fiatalokban, övék a jövő. Az enyém is :D :D” – írta a közösségi oldalon.

A kamaszok és a dohányzás

Felmérések szerint Magyarországon a 13-16 éves korosztály 70 százaléka próbálta már ki a cigarettát, és nagyjából egyharmaduk dohányzik rendszeresen. Vannak, akik már 8-9 éves korukra túlesnek az első szálon. Az első néhány próbálkozás szinte mindig kellemetlen élmény, utána azonban gyorsan pozitívvá válik, nem csak a nikotin szorongáscsökkentő hatása, hanem társasági szempontból is.

A legtöbben kortárs nyomásra próbálják ki a cigarettát, és az együttes dohányzás hamar közösségépítő tevékenységgé alakul. Legnagyobb veszélyben a dohányos szülők gyermekei vannak.

A lelki függést hamar fizikai tünetek is követik: a nikotin megvonásakor alvászavar, koncentrációs nehézségek, szédülés, fejfájás, gyomor- és bélrendszeri panaszok jelentkeznek. Ezért a leszokáshoz hatalmas akaraterő és a környezet támogatása is szükséges.

Kapcsolódó cikkeink:

Könnyen jött, nehezen megy - tippek dohányzás helyett

Miért szoknak rá már korán az alkoholra és a cigarettára a gyerekek?

Négy dohányosból egy élete tüdőrákos betegként végződik

Az ország, ahol nem isznak és drogoznak a kamaszok - az izlandi csoda

Kép: Myriams-Fotos / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja