SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szépüljünk a kamrából: Hajápolási tanácsok

Családinet [cikkei] - 2010-10-11
Illóolajokkal, növényi főzetekkel, de elsősorban megfelelő táplálkozással sokat tehetünk az egészséges és szép hajért. Íme néhány tipp házi szépüléshez.
Szépüljünk a kamrából: Hajápolási tanácsok

Az egészséges haj dús, fényes, tapintása selymes, a hajszálak végei épek, a fejbőr se nem száraz, se nem zsíros. Általában azonban kevesen elégedettek hajzatuk állapotával.

A leggyakrabban a következő problémákkal találkozhatunk:

  • a haj gyorsan zsírosodik,
  • a fejbőr és természetesen ilyenkor a hajszálak is szárazak, a végük töredezett,
  • a megszokottnál több hajszál hullik ki,
  • a haj fénytelen, fakó,
  • a fejbőr viszket, korpásodik (ez többnyire együtt jár a fejbőr szárazságával),
  • száraz szarulemezekből álló úgynevezett plakkok borítják a fejbőrt
     
Zsíros vagy száraz?
A konkrétabb ápolási teendők mellett a provokáló tényezők kiiktatására is gondolni kell, hiszen ha nem változtatunk rajtuk, akkor a természetes anyagok jótékony hatásai sem érvényesülhetnek teljesen.
 
A zsírosodásnak például a genetikai hajlamon túl az elfogyasztott élelmiszerek kedvezőtlen zsírsav-összetétele, a normálisnál zsírosabban étkezés is az oka lehet. Sőt attól is zsírosodhat a fejbőr, ha a kelleténél gyakrabban mosunk hajat. Következésképpen a zsíros és száraz hajúaknak az étkezésre is figyelniük kell.
 
Kíméletesen tisztító növényolaj bázisú (pl. kókuszzsír, hamuzsír…) mosószappan, vagy az úgynevezett szappansamponok használatával, gyógynövényes öblítéssel, hajvizekkel csökkenthetjük a zsírosodás mértékét, s így a hajmosások idejét is kitolhatjuk.
 
A szintetikus anyagokból álló hajápoló készítmények, festékek, fixálók, dauervíz rendszeres alkalmazása, a forró légfúvók előbb-utóbb szintén kárt okoznak a hajszálakban: szárazzá, töredezett végűvé teszik. Természetesen a korral is számítani lehet a hajszálak ritkulására, elvékonyodására.
 
Sok esetben már attól is javul a fejbőr és a hajzat állapota, ha a hagyományos hajápolókról természetes anyagokból álló készítményekre váltunk (növényi olajos sampon, növényi kivonatos öblítő, illóolajos hajolaj), és a hajszárítót alacsonyabb fokozatra kapcsoljuk.
 
Növényi olajos fejbőr-masszázzsal, és tápláló (pl. tojás sárgáját, ötvenen felül akár méhpempőt is tartalmazó) hajpakolásokkal mindenbizonnyal javulni fog a hajzat állapota.
 
 
Hull?
A hajhullásnak számos oka lehet: száznál többet ismerünk. Ezek között szerepel többféle betegség (pl. rossz pajzsmirigyműködés), bizonyos gyógyszerek, fémterheltség, vegyszerek hatása, vitaminhiány, a fejbőr, a hajhagymák nem kielégítő anyagcseréje.
 
Mindenesetben meg kell próbálni felderíteni az okot vagy okokat. Ha orvosi kezelést nem kívánó problémáról van szó, akkor a fejbőr vérkeringésének, valamint a hajhagymák anyagcseréjének javítására érdemes koncentrálni.
 
E célra többféle gyógynövényt és illóolajat is kipróbálhatunk: rozmaring, gyömbér, zsálya, cédrus illóolajok. Harminc ml-es üvegbe tegyünk összesen 10-15 csepp természetes, jó minőségű illóolajat (figyeljünk a kontraindikációra!), majd töltsük fel az üveget jojoba olajjal.
 
Naponta reggelenként cseppentsünk az ujjbegyeinkre a keverékből, és a hajszálak alá nyúlva gyengéden masszírozzuk meg a fejbőrt. Ennél töményebb keveréket csak aromaterápiás ismeretekkel rendelkező szakember felügyelete mellett használjunk.
 
 
Viszket?
Ekcémára hajlamos, viszkető fejbőr esetén is a szappansamponok használatát javaslom (pl. a „Szépítőfüvek” feketeszappanja), a benne lévő ichtyol kiválóan megnyugtatja a viszkető, gyulladásra hajlamos fejbőrt. Az erélyes tenzideket (Na-laurylszulfat) nem tartalmazó samponok is jók, például a Biola Kft. teafaolajos tusfürdő és samponja.
 
Gondoljunk arra is, hogy a fejbőr viszketését a fejbőrön maradt samponmaradványok is kiválthatják. Heti rendszeres hajmosás esetén általában elég, ha egyszer samponozzuk be a hajunkat, majd a mosószert alaposan öblítsük ki.
 
Végül az előre oda készített langyos almaecetes vízzel vagy növényi főzettel (csalán, zsálya, kamilla, cickafark, sarkantyúka, görögszéna stb.), amelybe pár csepp citromot is tehetünk, öntsük le a hajat. A szárítást ez esetben is kíméletesen végezzük.
 
 
Korpás?
A fejbőr keringésének élénkítése a korpásodás kezelésére is hatásos. A jojoba olajhoz ilyenkor rozmaring, teafa és pacsuli illóolajakat tehetünk (30 ml olajhoz max. 10 cseppet). Mindkét illóolaj gyulladáscsökkentő, fertőzést gátló, gombaölő hatású, utóbbinak ráadásul nagyon kellemes az illata. Az illóolajokból pár cseppet hajmosáskor a samponba is csepegtethetünk.
 
 
Univerzális dió
Kiválóan használható hajápoláshoz a diófa (Juglans regia) levele, rügye, a termés burka, sőt a dió kisajtolt olaja is.
 
  • A barna haj színét intenzívebbé, fényesebbé tehetjük, sőt rendszeres használata során a hajszálak erősebbé válnak, ha érettebb diólevelek főzetével öblítjük le. Ezt az oldatot akár hajmosásnál a sampon hígítására is felhasználhatjuk. (Szőkehajúaknak a kamilla való).
  • Zsíros, korpás haj állapotának javítására diólevelekből is készíthetünk pakolást. A megszáradt diólevelet (tehetünk mellé más gyógynövényt is, pl. csalánt, zsurlót) megőröljük, kamillatea főzettel, körömvirág olajjal híg péppé keverjük, s mint a fodrászok a hajfestéket, felkenjük a fejbőrre. Zuhanysapkát teszünk rá, és frottír törülközővel bedunsztoljuk.
  • Diórügyekből, levelekből, zöld burokból főzött teával való öblítés nagyon ajánlható gombás, plakkos, ekcémás bőrelváltozások kezelésére.
  • Hajhullás, korpásodás esetén fejbőrünket rozmaring illóolajos dióolajjal is megmasszírozhatjuk.

Forrás: tudatosvasarlo.hu
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja