SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyító gyümölcsök a Napsugár Életház kertjéből: az alma

Családinet [cikkei] - 2010-10-12
Illatos és gömbölyded. Ropogós és lédús. Zöld is lehet, de piros is. Létezik belőle kisebb és nagyobb, édesebb vagy savanyúbb. Eheted egészben vagy reszelve, süteménybe sütve, leves formájában, de egészséges, friss levet is készíthetsz belőle. És mi az, amitől már az édenkertben is elcsábultak? Nem más, mint a finom és vitamindús alma. Mivel az almának most kezdődik a szezonja, nem árt, ha jobban megismerjük ezt az egészséges csodát.
Gyógyító gyümölcsök a Napsugár Életház kertjéből: az alma

„A piacon számtalan fajtájú alma közük válogathatunk. Bármelyik is legyen a kedvencünk, fogyasztása az egészségre gyakorolt jótékony hatása miatt mindenkinek ajánlott. Rendkívül gazdag A, B1, B2, B6 és C vitaminban, ásványi anyagokban - többek között káliumban, magnéziumban és vasban -, amely nagyon jó hatással van a körömre, a hajra és a bőrre egyaránt.  Emellett kiváló gyógyír az emésztési zavarokra, az ízületi gyulladásra, a köszvényre, a májpanaszokra, a reumára, a súlyfeleslegre és a vesebántalmakra. Ha minden nap megeszünk 2-3 almát, szervezetünk ellenállóbb lesz a betegségekkel szemben” - mondta dr. Borbényi Erika, a Napsugár Életház orvosa és életmód tanácsadója.

Ha van a közelünkben biopiac, lehetőleg onnan vásároljunk, mivel ott nem viaszozzák az alma héját, így hámozás nélkül is elfogyaszthatjuk. Az alma héjában koncentrálódik ugyanis a legtöbb A vitamin, amely megvédi a szervezetünket a bakteriális fertőzésekkel szemben, valamint segíti a csont-, és fogképződést. A gyümölcshús rendkívül gazdag pektinben, emiatt az almából készült lé gyakran zavaros és sűrű. A pektin azonban nagyon hasznos a szervezet számra, mivel a bélműködés szabályozásával enyhíti a hasmenést és a székrekedést is. Emellett csökkenti a vér koleszterinszintjét, valamint segít a szervezetből kiüríteni a méreganyagokat. Ha vásárolunk, akkor a feszes héjú, sima felszínű almát válasszuk, ha pedig levet szeretnénk belőle készíteni, akkor a keményebb almákat részesítsük előnyben.

Hogyan fogyasszuk? Nyersen, sütve, főzve, bárhogy! Segítségül néhány egészséges recept.

Chips helyett almachips
Egészséges és ízletes nassolnivaló a nagy beszélgetésekhez, vagy egy izgalmas könyv mellé.

Elkészítése: Hámozd meg az almát és vágd vékony, kb. 2 mm-es szeletekre. Tedd egy enyhén kiolajozott tepsibe és kb. 90 fokon süsd két és fél órán keresztül. Ha megsült, forgasd meg és szárítsd még kb. fél órát. Ha olaj nélkül akarod elkészíteni, akkor a vékonyra vágott szeleteket egyszerűen szárítsd ki. Kissé időigényesebb, de rendkívül ízletes. 
 

Hideg almaleves

Hozzávalók: Fél kg alma, 1 citrom leve, 1 dl tejszín, 2 dl tejföl, 1 evőkanál teljes kiőrlésű liszt, 2 db szegfűszeg, 7 evőkanál méz, 1 mokkáskanál őrölt fahéj

Elkészítés: Az almát hámozd meg, majd vágd cikkekre. A citromlevet csepegtesd rá, hogy ne barnuljon meg. Forralj fel 1 liter vizet a mézzel, fahéjjal és szegfűszeggel, majd add hozzá az almát és kb. 5 perc alatt főzd puhára. Adj hozzá egy csipet sót és a tejfölt. A lisztet keverd össze a tejszínnel és lassú forrás közben keverd a leveshez. Hűtve tálald!
 
Zabpelyhes, almás muffin

Hozzávalók: 4-5 db zöld alma, 1 kiskanál szódabikarbóna, 1 pohár tejföl, 10 dkg zabpehely, 2 db tojás, 20 dkg teljes kiőrlésű liszt, 2 dkg olvasztott vaj, nyírfacukor vagy méz, fahéj

Elkészítés: Az alma kivételével keverd össze a hozzávalókat. Mosd meg, majd vágd apró szeletekre az almát. Keverd össze a tésztával és adagold ki a sütőformákba. 180-200 Celsius fokon kb. 20 perc alatt elkészül a finom desszert.


Forrás: morpho.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja