SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A hajról általánosságban

Szabó Szilvia [cikkei] - 2005-10-10
A fejbőr hajhagymái sokkal aktívabbak, mint a test többi részén megtalálható szőrzet, ezért a haj sokkal gyorsabban is növekszik.
A hajról általánosságban

Egy felnőtt ember hajállománya 90 000 - 180 000 hajszálból áll, ami függ a haj színétől is.

Tehát nem mindegy, hogy eredetileg milyen színnel rendelkezünk, ez dönti el hajunk sűrűségét, és sokszor minőségét is.

A haj két fő részből áll, a hajgyökér és a hajszál. A hajszál gyökereit a hajhagyma veszi körül, ami a hajhoz szükséges keratint is termeli. A hajhagyma alsó részében található a hajszemölcs, melynek sejtjei állandóan szaporodnak, és beleépülnek a hajszálakba.

A haj külső részét egy hámsejtekből álló háló védi, amit szakszóval kutikulának hívunk. Ez a háló felel azért is, hogy az ultraviola sugaraktól védje hajunkat. Ha ezt a hálót nem érte sérülés, akkor hajunk egészséges, nem károsodott. Budapesten is több hely van már, ahol ezt különböző gépek segítségével ellenőrizni tudják.

Ez alatt helyezkedik el a hajkéreg, amit szakszóval cortexnek hívunk. Ebből áll hajunk túlnyomó része. Ez felel hajunk erősségéért, vastagságáért, és rugalmasságáért.


A haj növekedését sok tényező befolyásolhatja. Szervezetünk hormonális helyzete, táplálkozás, stressz, egészségi állapotunk, keringési rendszerünk, és még megannyi ok lehet rá hatással. Ezért a hajnövekedést befolyásoló valamennyi lehetséges tényező miatt a hajhullás és a kopaszodás problémájára nagyon nehéz tökéletes választ adni. A kopaszodás a férfiaknál akár örökletes is lehet, de a nőknél ez kizárt, mert nem örökölhető. Ott más problémákat kell keresni mint pl. a gyulladás a test belső területén, ami szabad szemmel nem látható.

A haj évente megközelítőleg 12-15 cm-t nő. Az élő hajállomány mintegy 80-90 százaléka állandó növésben van. A gyakoribb hajvágással nem lehet meggyorsítani a folyamatot, mert csak az élettelen hajszálrészből távolítunk el egy darabot. Gyorsabb növekedésre számíthatunk nyáron, mert magasabb a hőmérséklet, és a haj­hagy­mát ellátó, tápláló kis ér vér­át­á­ram­lá­sa nagyobb lesz, és nagyobb a vitaminbevitel is a szervezetbe. Az évek múltával, ami 4-6 év is lehet, hajunk 10-20 százaléka kihullik, hogy helyet adjon az új hajszálaknak. Ezt nevezzük köznapi nyelven babahajnak. Ez a haj növekedési ciklusának elmélete.



Szakértőnk várja olvasóink kérdéseit!

https://www.csaladinet.hu/index.php?module=profs&action=viewprofil&id=4746

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja