SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen

Németh Ági [cikkei] - 2005-11-14
A mezei zsurló gyógyítja a vese megbetegedéseit, jó hatással van a nehezen gyógyuló sebekre, eredményesen csillapítja az orrvérzést, és kovasav tartalma miatt alkalmas fémedények tisztítására.

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen

Az ókorban már ismerték vérzés csillapítóhatását. Először Plinius említi legendás gyógyerejét,  szerinte elég csak kézben tartani egy szál zsurlót, máris csillapítja a vérzést. Galénosz híres görög orvos szerint a mezei zsurló összezárja a sebet és rövid idő alatt meg is gyógyítja. A 18. században már több jótékony hatását felismerték és használták gyógyításra. II. Frigyes porosz király udvari orvosa, Friedrich Hoffmann már vese és hólyagbántalmak gyógyítására használta a mezei zsurlót. A konyhában is használták a zsurlót, mert rájöttek milyen magas a kovasav tartalma. Ezzel súrolták az ón- és rézedényeket. Az 1900-ban már nagyrabecsült gyógynövényként tartották számon. Magas kovasav tartalma miatt sikeresen gyógyították a tuberkolózist és egyes bőrbetegségeket. A zsurlónak 32 fajtája létezik. Megtalálható egész Európában, de orvosi célra csak a mezei zsurló a jó. A mocsári zsurló mely hazánkban is van, mérgező.


Hatóanyaga: növényi keserű, kovasav, aconitsav, oxálsav, kálium, kénsavas sók, mész,

Gyógyhatása: húgyutak, vese átöblítés, ödémás lábdagadás, vesehomok, köszvény, nehezen gyógyuló sebek

Teakészítés: egy evőkanál zsurlót 2 dl vízben 5 percig főzzük, 15 percig állni hagyjuk, és utána leszűrjük.
Fogyasszunk belőle napi három csészével és igyunk utána minden alkalommal egy-egy pohár vizet.
Vese, hólyag, anyagcsere okozta lábdagadás és reumatikus betegségekre teakészítés: napi 6 gr zsurlóból készítsünk teát a fent leírtak szerint.
Hólyagbántalmaknál, vesegörcsöknél melegborogatással jó hatást érhetünk el. A teát, ha leszűrtük, a teafüvet vászonkendőbe rakjuk, és borogatásként alkalmazzuk a fájó testrészen.
A teát sebek, horzsolások és bőrkiütések lemosására is alkalmazhatjuk.
Erős orrvérzés esetén hideg zsurlótea borogatás jó hatással van. A hideg teába zsebkendőt mártogatunk, és azt borítjuk az orra.

A mezei zsurlónak mellékhatása nincs.(eddig nem ismert)

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja