Készüljenek a melegre a visszér-betegek!
A hajlamra épülnek a rizikófaktorok
A visszér-betegség oka a visszerekben megnövekedett nyomás, ami főként a gravitációból ered, és tartós fennállása a vénabillentyűk elégtelenségéhez, a vér pangásához, majd az erek kitágulásához vezet. Amennyiben a felmenők is szenvedtek ettől, az utódoknál is megvan a hajlam a kialakulásra. Ugyanakkor egyes rizikófaktorok is elősegítheti a visszeresség kialakulását.
-A visszerek állapota a kánikulában azért romlik, mert a melegben az erek kitágulnak, ami azt eredményezi, hogy a billentyűk nem zárnak teljesen, a véráram megfordul bennük és vénás pangást okoz. Emiatt rosszabbodnak a panaszok. Éppen ezért nyáron elengedhetetlen a kezelés, a kompressziós harisnyai viselése, mely a kezdeti stádiumban is alkalmazandó.
- Akik állómunkát végeznek, a vénás véráramlás egyik fontos feltételétől, a környező izmok munkájától vannak megfosztva. Ilyen szempontból a mozgásszegény, ülő életmód is jelentős kockázati tényező.
-A várandósság első trimesztere idején főként a hormonális hatások következtében kitágulnak az erek, később pedig a magzat növekedése kapcsán a kismedencei nyomás fokozódás következtében romlik a vér visszaáramlását a szívhez. Különösen többszörös terhesség esetén megjelenhetnek gáttáji és a kismedencei vénatágulatok is, ezek azonban a legtöbb esetben a szülést követően visszafejlődnek. Fontos, hogy az érintett kismama minél hamarabb szakszerű tanácsokat kapjon! Ugyanígy fontos a túlsúlyosok életmód orvosi kezelése is.
Életmóddal a megelőzésért
- Segíthet, ha naponta akár többször váltózuhanyt alkalmazunk, amikor felváltva meleg, majd hideg vizet folyatunk a vádlinkra, hideg vízzel befejezve a folyamatot. A változó hőmérséklet hatására az erek kitágulnak, majd összehúzódnak, ez kiváló értorna és vérkeringés-serkentő is egyben.
- Kerüljük a túl magas sarkú cipőket, ideális az 5 centi alatti sarokmagasság. A túl magas sarok viselése esetén ugyanis másként feszül a lábszárizomzat, jelentősen csökken az izompumpa, ami a vér visszaáramoltatását szolgálná.
- Ha lehet, kerüljük a hosszú ideig történő álldogálást, illetve ha muszáj ezt tennünk, rendszeresen tornáztassuk, mozgassuk meg a lábujjakat, a lábszárat, és szabadidőnkben sportoljunk. Kifejezett panaszok esetén napközben ajánlatos a kompressziós harisnya viselése, esténként pedig a láb felpolcolása. Rendszeresen ürítsük ki a vénákat értornával!
- Túlsúly esetén ajánlatos a kilókat fokozatosan csökkenteni elsősorban mozgással, illetve az étrend átalakításával, hogy minél kevesebb súlyt kelljen a lábaknak cipelnie.
Csak az orvos segíthet
Amennyiben bárki láb- és bokadagadást, lábszárfájdalmat, a bőr bepirosodását, nyomásérzékenységet érzékel magán, vagy észreveszi, hogy a gáttájon jelentek meg visszerek, feltétlenül forduljon orvoshoz. – javasolja dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebésze, érsebésze.
Csak szakember döntheti el, milyen módszer lesz az adott esetben optimális. A műtét a tágultvisszerek eltávolításával, a szklerotizáció pedig speciális anyag vénába fecskendezésével elzárja, és ezzel megszünteti az adott érszakasz visszértágulatát.
Ezeket a módszereket intézetünkben Magyarországon csak ritkán használt, az egyik legkorszerűbb módszerrel, a Rádiófrekvenciás F Care Systems EVRF készüléksegítségével oldjuk meg, mely kevésbé fájdalmas, mint a lézeres kezelés. Ez utóbbi eljárás során a mesterségesen elzárt vénaszakaszon már nem folyhat vér, ezek feladatát a környező egészséges vénák veszik át. Természetesen lehetőség van a klasszikus műtéti megoldásra is a lágyékhajlatban történő érlekötés és a combból, esetleg emellett a lábszárból történő vénaeltávolítás.
www.oxygenmedical.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: