SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Összefüggés az elhízás és a pajzsmirigy betegségei közt

Családinet [cikkei] - 2012-09-18
Hogy az elhízás növeli-e a pajzsmirigy betegségek rizikóját, vagy a pajzsmirigy betegségeinek egyik tünete lehet a gyarapodó súly, vitatott téma a szakértők közt. Dr. Görömbey Zoltán, az Oxygen Medical endokrinológusa a gyanú esetén szükséges kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Összefüggés az elhízás és a pajzsmirigy betegségei közt

A BMI-vel egyenes arányban nő a rizikó

Nemrégiben jelent meg az Archives of Surgery című szaklapban az a tanulmány, miszerint az orvosok nagy számban fedeztek fel az elhízott páciensek közt előrehaladott stádiumú és agresszív formájú papilláris pajzsmirigyrákban (PTC) szenvedő betegeket. Az Egyesült Államokban egyébként is emelkedik a pajzsmirigyrákos megbetegedések száma, különös tekintettel a PTC-re. Az már eddig is közismert volt, hogy az elhízás számos daganatos megbetegedés rizikófaktora, ám az mindezidáig tisztázatlan maradt, hogy ez a magasabb rizikó felelős-e a felderített esetek számának növekedéséért. Az amerikai kutatók azonban most kijelentették: ahogyan nő a páciensek BMI-je (testtömeg-indexe), egyre emelkedik a PTC-s betegek aránya is.

Avital Harari és csapata az UCLA David Geffen School of Medicine-ből 443 páciens egészségi adatait vizsgálták meg, akiknek átlagéletkora 48,2 év volt. Ők valamennyien teljes pajzsmirigy-eltávolításon estek át, amely a PTC és más pajzsmirigy-daganatfajták kezelésének egyik bevett módszere. A szakemberek 4 kategóriába osztották a betegeket a BMI-jük szerint: normál (18.5-24.9), túlsúlyos (25-29.9), elhízott (30-39.9) és kórosan elhízott (>40).

Megállapításaik szerint minél magasabb volt a BMI, annál előrehaladottabb stádiumú pajzsmirigyrákban szenvedett a vizsgált páciens. Különösen az elhízott és a kórosan elhízott betegeknél mutatkozott III. vagy IV. stádiumú rák, jelezvén hogy náluk jóval nagyobb a magas sejtes PTC előfordulási aránya. Vagyis minél nagyobb a súlyfelesleg, annál agresszívebb tumorfajtákkal kell szembenézniük a betegeknek.

Éppen ezért a kutatók arra figyelmeztettek, hogy az elhízott betegek kivizsgálásnál jóval körültekintőbben kell eljárni, és gyakran nem elégséges csupán a fizikális vizsgálat.

Nem egyértelmű az összefüggés

A University of California orvos szakértője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy kollégái kutatásából nem vonható le egyértelműen az a következtetés, hogy az elhízás okozza a pajzsmirigy rákot. Ugyanakkor elismerte, hogy a rizikót mindenképpen növeli. Ő maga azt hangsúlyozta, hogy az elhízott és egyben PTC-ben szenvedő betegeknek a rossz hír, hogy a daganat valószínűleg előrehaladottabb stádiumban lehet. A jó hír viszont, hogy a műtét még ilyen körülmények közt is biztonságosan elvégezhető.

Figyelmeztető tünetek esetén fontos a kivizsgálás

Dr. Görömbey Zoltán, az Oxygen Medical endokrinológusa szerint bizonyított, hogy az elhízás számos betegség rizikófaktora, illetve ront a már kialakult állapotokon. A szakember szerint testsúlytól függetlenül mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a pajzsmirigy betegségére utaló tüneteket észlelünk. Ilyenek lehetnek:

  • nyakduzzanat, feszülés
  • családban halmozódó cukorilletve pajzsmirigybetegség
  • fáradékonyság, feledékenység, lelassult gondolkozás
  • hajlam a depresszióra
  • csökkent étkezés melletti hízás
  • rekedtség
  • zsibbadás a végtagokban
  • száraz, viszkető, megvastagodott bőr
  • székrekedés
  • halláscsökkenés
  • szemhéj körüli duzzanat
  • menstruációs zavarok, terméketlenség
  • csökkent libidó
  • lassúbb szívműködés
  • emelkedett koleszterinszint
  • fogyás, izzadékonyság, szapora szívverés, hasmenés, csökkent terhelhetőség

www.oxygenmedical.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja