SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elhíznak a gyerekek az okostelefonoktól és tabletektől?

- 2017-03-13
A tinédzserek órákat töltenek a tablet, az okostelefon vagy a számítógép előtt. A Journal of Pediatrics című kiadványban publikált kutatás szerint azok, akik naponta 5 óránál többet töltenek képernyő előtt, kétszer nagyobb valószínűséggel fogyasztanak cukros üdítőitalt, emellett keveset mozognak.
Elhíznak a gyerekek az okostelefonoktól és tabletektől?

Ezek a gyerekek 43 százalékkal nagyobb eséllyel híznak el azokhoz képest, akik egyáltalán nem használnak okostelefont vagy tabletet.

„A szülőknek oda kell figyelniük arra, hogy mennyi időt tölt a gyermekük valamilyen képernyő előtt, hiszen az egészségüket is befolyásolhatja” – nyilatkozta a kutatás vezető szerzője, Erica Kenney, a Harvard T.H. Chan School of Public Health munkatársa.
Az eredményekből kiderül, hogy az Egyesült Államokban minden ötödik tinédzser ötnél több órát tölt el valamilyen okoseszköz előtt. Összehasonlításképpen: a gyerekek mindössze 8 százaléka ül a televízió előtt ötnél több órán keresztül. „Tisztában vagyunk azzal, hogy a tv előtt töltött idő csökken, és ezt az időt inkább az okostelefonok és tabletek társaságában töltik a gyerekek” – tette hozzá Kenney.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a túlzott televíziózás összefüggést mutat a cukros üdítők, gyorsételek, édességek és snackek fogyasztásával, így növelve az elhízás kockázatát. Kenney kíváncsi volt, hogy ez a kapcsolat fennáll-e akkor is, ha a gyermekek ezt az időt az okoseszközök előtt töltik.
A felmérés során a U.S. Centers for Disease Control and Prevention 2013 és 2015 között vezetett kérdőívének adataira támaszkodtak, így 25 000 tinédzser válaszait vizsgálták 9-12. osztályig. Azok, akik 5 óránál többet néztek televíziót, háromszor annyi cukros üdítőitalt fogyasztottak és 78 százalékkal nagyobb eséllyel híztak el, mint azok, akik nem néztek tévét.
Ezen eredmények megegyeztek a korábbi kutatások során kapott eredményekkel. E rossz szokások akkor is megjelentek, mikor a televíziózást a különböző okoseszközök használata váltotta fel. Megkétszereződött a cukros üdítőital fogyasztás és a túl kevés mozgás esélye, emellett 74 százalékkal növekedett a rossz alvás előfordulása, amennyiben öt óránál többet használták ezeket az eszközöket.

„A gyerekek túl sokat nassolnak a különböző technikai eszközök használata közben. Amennyiben videójátékozás közben esznek, nem veszik észre, hogy jóllaktak, és esznek tovább” – nyilatkozta Stephanie Schiff, a Northwell Health’s Huntington Hospital dietetikusa.
„Évekkel ezelőtt a gyerekek a játszótéren vagy az udvaron játszottak iskola után. Manapság ezt a facebook, chatelés, youtube és különböző videójátékok váltották fel. Nem csoda, hogy megnövekedett a gyermekek körében az elhízás, hiszen az igazi játékokat a videójátékok helyettesítik, a fizikai aktivitás pedig az ujjak mozgatására korlátozódik.”

„Amennyiben a gyerekek néhány óránál többet töltenek ezen eszközök előtt, javasoljuk, hogy  a szülők vegyék fel a kapcsolatot a gyermekorvossal, így együtt könnyebb olyan stratégiát kitalálni, mellyel csökkenthető a különböző eszközök előtt töltött idő” – javasolta Kenney.

Forrás: http://mipszi.hu
Fotó: Pexels/pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Megtanulhat-e szeretni az, akit kiskorában elhanyagoltak a szülei?

Gyakran hallani, hogy az a gyermek válhat szeretetteljes és érzelmileg stabil felnőtté, akit megtanítottak szeretni, vagyis aki biztonságos kötődést és szeretetet tapasztalt gyerekkorában. De mi történik azokkal, akik ilyen élményeket nem kaptak? Vajon képesek-e szeretni és egészséges kapcsolatokat kialakítani felnőttkorukban? A pszichológiai kutatások azt sugallják, hogy igen, bár az út gyakran nehezebb és kihívásokkal teli lehet.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

A kamion sofőrje nem hajtott tovább - azonnal reagált, amint észrevette, hogy baj van.
A szerkesztő ajánlja