SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A prosztatarák korunk egyik népbetegsége

Családinet [cikkei] - 2014-04-07
A férfiakat veszélyeztető rákos megbetegedések között az első két helyen a tüdőrák és a prosztatarák szerepel az ötven év feletti férfiak körében. Míg a tüdőrák és a dohányzás közötti összefüggés közismert, addig a prosztatarákról az emberek nagy része jóval kevesebbet tud, pedig a betegek száma évről évre nő.
A prosztatarák korunk egyik népbetegsége

Magyar tendencia, nyugati példa

„Magyarországon átlagosan 4.500-5.000 beteget fedezünk fel évente, akik közül sajnos 1.500-at el is veszítünk. Ez az arány komolyan csökkenhetne, ha az éves szűrővizsgálaton többen vennének részt. Az időben felfedezett betegeket megfelelő kezelésekkel teljes egészében meg lehet gyógyítani” – tudhatjuk meg Professzor Dr. Tenke Péter urológustól. „Jó példával járnak előttünk a nyugati országok, ahol a prosztatarákos elváltozásokat a szűrővizsgálatoknak köszönhetően az esetek többségében már a korai stádiumban felfedezik, így a gyógyulási ráta is sokkal magasabb, mint Magyarországon.”

A szűrés fontossága

Az előrehaladott betegség baj szűrővizsgálattal megelőzhető, hiszen a bővülő terápiás lehetőségeknek köszönhetően akár teljes gyógyulást is elérhetünk. „Komoly tévhit a betegek körében, hogy ha nincs tünetem, akkor beteg sem vagyok. De ez sajnos nem így van. Amikor már tüneteink vannak – mely lehet csontfájdalom vagy állandó vizelési inger –, akkor késői stádiumról beszélhetünk. Ötven év felett évente egyszer illik elmenni prosztata szűrővizsgálatra. Akinek pedig a családjában – főleg apai ágon – előfordult már prosztatarákos megbetegedés, azoknak negyvenöt éves koruktól kell járniuk a szűrővizsgálatokra, mivel dupla az esélyük arra, hogy a betegség genetikai alapon náluk is kialakul. A szűrővizsgálatok folyamatosan fejlődnek. Ma már vannak olyan vér-, és génvizsgálatok, melyek nagy pontossággal kimutatják a betegséget, és így meg tudjuk állapítani, hogy az adott elváltozás a beteg életét veszélyezteti-e, vagy sem” – ismerteti prof. dr. Tenke Péter.

Az orvostudomány fejlődése

Ma már számos új terápiás lehetőség létezik a prosztatarák gyógyítására. Ezek egyike a laparoszkópos műtét, melynek lényege, hogy nem vágják át az izmokat, mely a beteg későbbi munkaképességét is kedvezően befolyásolja. A műtét során öt kis bőrnyíláson keresztül bevezetett speciális eszközökkel operálják ki a tumoros prosztatát. Ezzel a nagy, feltárásos műtét elkerülhető, így a kórházi tartózkodás és a gyógyulási idő is jelentősen lerövidül. „Ha a beteg nem szeretné a műtétet, akkor ma már vannak további megoldások is. Ilyen a speciális, háromdimenziós számítógép vezérelt besugárzás, vagy akár besugárzó implantátumoknak a prosztatába történő beültetése.” Fontos, hogy a betegek mielőbb szakemberhez forduljanak, hiszen sokféle kezelési mód áll rendelkezésre, és az időben felfedezett és kezelt prosztatarák az esetek többségében ma már gyógyítható.

Fotó: Naypong - FreeDigitalPhotos.net

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja