SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kilencszeresére emelkedett a hepatitis A-val fertőzöttek száma

Családinet [cikkei] - 2014-06-25
Tavasszal tovább növekedett a hepatitis A fertőzéses esetek száma. Az idei évben összesen 288 hepatitis A beteget regisztráltak április végéig, ami kilencszerese a 2008-2011-es évek ezen időszakára vonatkoztatott jellemző középértékének. Éppen ezért kiemelten fontos szerepe van a megelőzésnek.
Kilencszeresére emelkedett a hepatitis A-val fertőzöttek száma

A márciusi esetszámokhoz képest áprilisban harmadával nőtt a vírushepatitis megbetegedések száma, ezen esetek kétharmadát hepatitis A okozta. Mind a havi, mind az év eleje óta nyilvántartásba vett A típusú hepatitis megbetegedések száma meghaladta a korábbi évek azonos időszakát jellemző értékeket. Az országban a közép-magyarországi régió mellett Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből jelentették a legtöbb hepatitis A esetet.[1]

Május elején nagyszabású hepatitis A megelőzési program indult „Ne sárgulj be!” szlogennel. Ennek célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét a fokozott fertőzésveszélyre, az egyre szaporodó megbetegedésekre és a megelőzés lehetőségeire.

A vírusnak kedveznek a rossz higiénés viszonyok, akár egy koszos, székletürítés után nem megmosott kéz révén is fertőzhet. További veszélyforrás lehet a szennyezett vízből származó tengeri herkentyűk fogyasztása, ha azok nincsenek kellőképpen hőkezelve, illetve az ürülékkel trágyázott földekben termesztett zöldségek nyersen való megevése is. Nagyobb problémát és a tömeges fertőzés lehetőségét hordozza magában, ha a vírus belekerül a vízhálózatba.

A fertőzötteknek kezdetben lázzal, étvágytalansággal, gyengeséggel, hasi fájdalommal kell számolniuk. Néhány nap elteltével a tünetek között felbukkanhat a hányás, hasmenés, sárgaság vagy a szem besárgulása is. További veszélyt jelenthet, hogy a gyerekek gyakran tünetmentesen hordozzák a vírust, ennek ellenére képesek fertőzni vele.

A megelőzésben fontos szerepe lehet a higiénés szabályok betartásának és a védőoltás alkalmazásának. Utóbbira két mód is kínálkozik. Kérhetünk átmeneti (6 hétig tartó) védelmet biztosító, gamma-globulint tartalmazó oltást, amely elsősorban akkor lehet előnyös, ha rövidebb időre olyan helyre utazunk, ahol nem megfelelő a köztisztaság vagy az ivóvíz fogyasztása nem ajánlott. A másik típusú védőoltás elölt hepatitis A vírust tartalmaz, és kétszer kell beadni. A második alkalmat követően 10-15 éven keresztül ellenállóvá válhatunk a vírussal szemben.

Forrás: VIPR Kommunikációs Ügynökség, Országos Epidemiológiai Központ


[1] EPINFO 21. évfolyam 21. szám, 2014.05.30.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja