Tudatosan a stroke ellen
Az agyi érkatasztrófa évente 40-50 ezer embert érint Magyarországon, ezért is fontos, hogy mindenki tisztában legyen a megelőzési lehetőségekkel, illetve időben felismerje a betegség tüneteit.
Sokan nem is tudják, de néhány alapvető információ birtokában emberéleteket menthetünk meg, nemcsak másokét, hanem adott esetben akár a sajátunkat is.
Számos betegséggel ellentétben a stroke mindenkit veszélyeztetet. A szélütés ugyanis, korra való tekintet nélkül mindenkit, időseket és fiatalokat egyaránt elér. Az esetek 80%-a azonban megelőzhető lenne, amennyiben időben elkezdjük feltárni a rizikófaktorokat. A következő stroke megelőzési irányelvek segítségül szolgálnak a kockázati tényezők csökkentésében:
- Minimum évente nézessük meg a vérnyomásunkat, mert a magas vérnyomás a stroke kialakulásának egyik leggyakoribb oka!
- A szabálytalan szívdobogás-érzés, a légszomj és a mellkasi fájdalom pitvarfibrillációra utalhat, amely ötszörösére emeli a stroke kialakulásának esélyét. Egy egyszerű 24 órás EKG monitorozás segítségével azonban könnyen fény derülhet a rendellenességre, amelynek tudatában négyből, három eset elkerülhető lenne.
- Tegyük le a cigarettát! A dohányzás megduplázza a stroke kockázatát, mert károsítja az érfalakat, felgyorsítja az artériák eltömődését, megemeli a vérnyomást, aminek következtében a szívnek is keményebben kell dolgoznia.
- Mérsékelten fogyasszunk alkoholt!
- Figyeljünk oda a koleszterinszintre!
- Tartsuk karban a vércukorszintünket!
- Táplálkozzunk egészségesen!
- Mozogjunk rendszeresen!
- Kerüljük a stresszhelyzeteket!
- Azoknak a betegeknek, akiknél már előfordult átmeneti agyi keringészavar (TIA) - aminek a jelei a stroke-hoz hasonlóak – 40%-kal nagyobb esélyük van stroke-ra, így fokozottan kell figyelniük a kockázati tényezők minimalizálására.
- Amennyiben a rizikófaktorok közül valamelyik fennáll, vizsgáltassuk ki magunkat megfelelő szakorvossal és kövessük a tanácsait!
A megelőzésen kívül nagyon fontos, hogy ha már megtörtént a baj, időben felismerjük a stroke jeleit, hiszen a mielőbbi észlelés életmentő lehet a beteg számára. A következő négy dologra kell figyelni, amikor felmerül a stroke gyanúja:
ARC – Kérjük meg az illetőt, hogy mosolyogjon. A szájának az egyik oldala bágyadt, mozdulatlan?
KAROK – Kérjük meg az illetőt, hogy emelje fel mindkét karját. Az egyik karját nem tudja felemelni?
BESZÉD – Kérjük meg az illetőt, hogy ismételjen meg egy egyszerű mondatot. Akadozva, furcsán beszél?
IDŐ – Amennyiben a fenti kérdések akár csupán egyikére is igen a válasz, azonnal hívja a mentőket! Az időben felismert stroke életeket menthet! A tünetek kezdetétől számított 4,5 órán belül megkezdett vérrögoldó kezelés nagyban javíthatja a stroke kimenetelét.
Forrás: www.szivvelastrokeellen.hu
Fotó: www.flickr.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: