SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyre több gyermeknél alakul ki a 2-es típusú diabétesz

Családinet [cikkei] - 2016-07-06
Néhány évtizede kizárólag felnőtteknél diagnosztizálták, mára azonban egyre több fiatalt érint a 2-es típusú diabétesz. Már két éves gyermeknél is kimutatták, bár ez nem számít tipikusnak, hiszen jellemzően kiskamaszkorban alakul ki - mondja Dr. Körner Anna.
Egyre több gyermeknél alakul ki a 2-es típusú diabétesz

Az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika egyetemi docense hozzátette: a tünetek viszonylag későn jelentkeznek, a vércukorszint is sokáig normál szinten marad. Elhízás nélkül ritkán fordul elő, szemben az 1-es típusú cukorbetegséggel, amelynek hátterében inzulinhiány áll, és inkább fogyással jár. Pontos adatok nem ismertek, de a kövér gyermekek körülbelül 0,5-2 százaléka lehet érintett. Inzulint nem kapnak, életmódváltással, és ha szükséges, gyógyszerekkel kezelik őket.

Gyermekeknél néhány évtizede még kizárólag a diabétesz 1-es típusát mutatták ki, ilyenkor a szervezet nem termel elegendő inzulint, így azt pótolni kell – mondja Dr. Körner Anna hangsúlyozva, hogy a cukorbeteg gyerekek túlnyomó többsége ma is az 1-es típusban szenved. Az utóbbi években azonban egyre több fiatalnál diagnosztizálják a 2-es típusú diabéteszt is, pedig korábban ez tipikusan a felnőttek betegsége volt. Esetükben, szemben az 1-es típussal, nem inzulinhiányról van szó, sőt, kezdetben akár még több is termelődik belőle a normál szintnél, ám a szervezet érzéketlen marad a cukor sejtekbe való bejutását szabályozó hormonnal szemben, ezt nevezik inzulinrezisztenciának.

Többnyire az elhízás, a mozgásszegény életmód és a tinédzserkorra jellemző hormonális átalakulás áll a 2-es típusú cukorbetegség hátterében, éppen ezért a megelőzés és a kezelés szempontjából is alapvető fontosságú a mozgás beiktatása, az egészséges táplálkozás előnyben részesítése és az ideális testsúly elérése – mondja Dr. Körner Anna. Az egyetemi docens hozzátette: a 2-es típusú cukorbetegség felismerése gyakran hosszadalmas folyamat a gyermekeknél, sok esetben ugyanis tünetmentes, vagy enyhe tünetekkel jár. Romolhat a látás, bár ez tipikusabb az 1-es típusú cukorbetegségnél, emellett sötét bőrelváltozások jelenhetnek meg, illetve  az immunrendszer gyengülése is jelezheti a kórt.  Míg az 1-es típusú diabétesz szövődményei elsősorban a kis ereket, addig a 2-es típusé a nagy ereket érintik. Társbetegségként magas vérnyomás is kialakulhat, és megnő a vérzsír- szint, de akár pszichiátriai betegségek is megjelenhetnek, igen gyakori például a depresszió.

Pontos adatok nincsenek arról, hogy körülbelül hány gyermeket érint Magyarországon a 2-es típusú diabétesz, de a kövér gyerekek körében körülbelül 0,5-2 százalék lehet a gyakorisága – mondja Dr. Körner Anna. Az egyetemi docens szerint ez nem tűnik magas számnak, ám ha figyelembe vesszük, hogy néhány évtizede teljesen ismeretlen volt ez a jelenség, illetve, hogy egyre több a kövér gyerek, mindenképpen érdemes odafigyelni arra, hogy a túlsúlyos gyerekeket mielőbb lássa szakorvos, hogy szükség esetén idejében el tudják kezdeni a kezelést.  Terheléses vizsgálat alapján adnak diagnózist. Elsősorban életmódváltásra van szükség, 10 éves kor felett pedig gyógyszer is adható.

Forrás: Semmelweis Egyetem
Fotó: pamula133/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja