10+1 egyszerű tipp gyerekeknek az egészséges látásért
1. Egészséges táplálkozás
Az egészséges táplálkozás elengedhetetlen a tökéletes látásához, ezért szülőként óriási a felelősségünk abban, hogy mi kerül a gyermek tányérjára. Törekedjünk arra, hogy minél több olyan ételt készítsünk számukra, amelyek kiválóan támogatják a szem egészséges működését. Nagyon fontos, hogy fogyasszanak minél több szezonális, friss zöldséget, tojást, halat, húst és gyümölcsöt. Mindemellett ösztönözzük a kicsiket arra, hogy kerüljék a többszörösen feldolgozott ételek fogyasztását.
2. Megfelelő folyadékbevitel
A szemünk is – akárcsak az egész szervezetünk – annál jobban működik, minél inkább gondoskodunk a megfelelő hidratálásáról. Ha nem fogyasztunk elegendő mennyiségű folyadékot, azt a szemünk is megérzi. Kiszáradhat, ami pedig homályos látást és fejfájást eredményezhet. Ösztönözzük gyermekünket, hogy naponta legalább 4-5 pohár vizet igyon meg. Iskolásoknál a dolgozatírás előtt pedig különösen hasznos lehet a plusz folyadékbevitel az agy számára. A megfelelő vízmennyiség természetesen igazodjon a csemeténk életkorához, az adott napi tevékenységhez és az időjáráshoz is.
3. Minőségi alvás
A szemünk tökéletes működéséhez a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás is hozzátartozik. A zavartalan éjszakai alvás segíti a sejtek megújulását, fiatalon tartja a testet és ellazítja a szemet. Nagyon fontos, hogy már egészen kicsi korban alakítsuk ki gyermekünk számára a megfelelő alvási rutint, és ehhez biztosítsunk számára nyugtató környezetet. Tizennégy éves korig legalább 9-10 órát aludjanak a gyermekek.
4. A szemüveg és kontaktlencse használat szabályai
Amikor szemüveget kap a gyermekünk, készítsük fel annak megfelelő használatára. Hívjuk fel rá a figyelmét, hogy játék közben könnyen leeshet és eltörhet. Egy rögzítőpánt segítségével megelőzhetjük ezt a problémát. A kontaktlencse akkor ajánlott, ha a higiéniai feltételek adottak és a gyermek maga is ki-be tudja tenni a lencsét. Egyes esetekben már 6 évesnél is szükség lehet kontaktlencsére. Figyelmeztessük a gyermekünket, hogy csak tiszta kézzel vegye ki és helyezze be a lencsét, ne hordja a megadott időnél hosszabb ideig, és kizárólag ápolófolyadékban tárolja.
5. Képernyő előtt töltött idő szabályozása
Egyre több fiatal tapasztalja magán a számítógépes látás szindróma tüneteit, vagyis azokat a látásproblémákat, amelyeket a számítógép és okostelefon előtt töltött túl sok idő okozhat. A tinédzserek naponta átlagban 7 órát bámulják a különböző kütyük képernyőjét, aminek fáradt, vörös, száraz szem lehet az eredménye. Szemük tehermentesítése érdekében biztassuk őket a 20-20-6 szabály alkalmazására. Vagyis átlag 20 percenként, kb. 20 másodpercig fókuszáljanak egy olyan tárgyra, ami legalább 6 méter távolságra található.
6. Szabadtéri tevékenységek
2050-re az európai lakosság fele rövidlátó lesz, ha nem teszünk ellene. Ennek oka ugyancsak a túlzásba vitt telefon- és tablethasználat. Talán nem is gondolnánk, de a szabadtéri tevékenységek sokat segíthetnek a gyermek szemének egészséges fejlődésében. Mégis hogyan? A több mint 2 óráig tartó képernyő előtt töltött idő nagyban hozzájárulhat a gyermekkori rövidlátás kialakulásához. A terhelt, fáradt szemizmok viszont a szabadtéri tevékenységek során ellazulnak, miközben D-vitamin is kerül a szervezetbe.
7. A szem dörzsölésének kerülése
Egy kutatás szerint egy óra alatt átlagosan 16-szor érintjük meg az arcunkat, vagyis egy nap alatt 256-szor adjuk meg az esélyét, hogy kórokozókat juttassunk a szervezetünkbe. A gyerekek kifejezetten hajlamosak dörzsölni a szemüket, ha úgy érzik, hogy valami irritálja azt, vagy nem látják jól az iskolában a táblát. Mondhatjuk a gyermekünknek, hogy dörzsölés helyett mossa le a szemét hideg vízzel, hogy enyhítse az irritációt. És habár az elmúlt időszakban minden a kézhigiéniáról szólt, nem árt a kisgyerekeket folyamatosan figyelmeztetni, hogy koszos kézzel ne piszkálják a szemüket. A szemdörzsölés kiváltó oka látásprobléma is lehet, érdemes szemészhez vinni a gyermeket, ha gyakran tapasztaljuk a jelenséget.
8. Szemvédelem
Játék és sport közben történik a szemsérülések csaknem fele. Egy amerikai kutatás rámutatott, hogy az ilyen jellegű sérülések körülbelül 90%-a megelőzhető lenne védőszemüveg használatával. A legnagyobb veszélyt a labdajátékok jelentik, mert a nagy sebességgel repülő labda becsapódása komoly sérüléseket képes okozni. Egy erősen megütött teniszlabda például akár a 251 km/h sebességet is elérheti. De úszáskor is javasolt az úszószemüveg viselés.
9. Biztonságos játékok használata
A fiatalabb gyermekeknél nagyobb a játékok okozta szemsérülés kockázata. Ezért törekedjünk arra, hogy biztonságos játékokat válasszunk számukra. Kerüljük a durva és éles játékokat, mert azok egy óvatlan pillanatban szemsérüléseket okozhatnak.
10. Sminkelési szokások kialakítása
Kiskamaszoknál gyakran fordul az érdeklődés a külsejük felé, ezzel párhuzamosan a sminkelés iránt is sokan érdeklődnek. A szemgyulladás megelőzésére érdemes már az elején jó sminkelési rutint elsajátíttatni a gyermekekkel. Vízvonalra, vagyis a szemhéjszél belső vonalára és a szempillák tövére ne használjanak szemceruzát. Lefekvés előtt mindig mossák le a sminket, különösen a szemkörnyékről. Esetleg a tartósítószer mentes műkönny használatát is praktikus lehet megismertetni velük, hiszen sminklemosás után, ez segít eltávolítani a szemfelszínről a rákerült festékmaradványokat.
+1 Rendszeres szemvizsgálat
A rendszeres szemvizsgálat segíthet a gyermekek látásproblémáinak meghatározásában. A kisiskolás gyermeket mindenképp érdemes szemorvoshoz vinni, hogy kiderüljön, van-e szükség szemüvegre. Egy 7-8 éves még nincs azzal tisztában, hogy milyen a tökéletes, tűéles látás, ezért nem fog jelezni, ha például homályosan látja a táblát. Ha fáj a feje, rossz a közérzete, nem tud kellőképpen koncentrálni, vagy ahogy korábban említettük sokat dörzsöli a szemét, lehetséges, hogy szemprobléma áll a háttérben.
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: