SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szívszorító videó: így telnek a figyelemzavaros gyerekek napjai

Németh Noémi [cikkei] - 2016-10-18
ADHD, azaz figyelemzavaros hiperaktivitás. Ez egyre gyakoribb betegségben szenvedő gyerekek általában zavarják környezetüket viselkedésükkel, nem tudnak beilleszkedni, osztálytársaik és tanáraik pedig folyton azt éreztetik velük, hogy a terhükre vannak. De mit él át belül a figyelemzavaros gyerek? Szívszorító kisfilm készült, melyben pár perc erejéig egy ADHD-s kisgyerek bőrébe bújhatunk.
Szívszorító videó: így telnek a figyelemzavaros gyerekek napjai

Az ADHD egyre elterjedtebb betegség, melynek pontos okáról még nem sokat tudunk a kutatások ellenére sem. Az ilyen gyerekek nem bírnak nyugton maradni, folyton mozogniuk kell, a tanulásra pedig nem tudnak koncentrálni, hisz folyton elkalandoznak.
Félbeszakítanak másokat, képtelenek a közösségi szabályok elfogadására és betartására - például nehezükre esik kivárni a sorukat is, vagy elvégezni az iskolai feladatokat a tanórán. Folyton konfliktusba keverednek másokkal, s gyakran agresszíven lépnek fel.


A figyelemzavaros hiperaktivitás legfőbb tünetei és jelei:
 

  • A koncentrált figyelem zavara
  • Gyakori álmodozás napközben
  • Önértékelési zavar
  • A gyermek nem képes utasításokat végrehajtani, nem figyel
  • Feladatokat, aktivitásokat nem képes rendszerezni
  • Feledékenység, tárgyak elvesztése
  • A gyermek nem fejezi be a házi feladatot, nem készül a különórára, stb.
  • Könnyen eltéríthető, elterelhető
  • Gyakran babrál valamivel, fészkelődik a helyén
  • Nem képes egy helyben maradni, mintha állandóan mozogni szeretne
  • Rendkívül sokat beszél, fecseg
  • Félbeszakítja más játékát, beszédét
  • Nem képes kivárni a sorát egy közösségi helyzetben

Az ADHD-s gyerekeket rengeteg támadás, kritika éri, hisz "nem tudnak viselkedni" a közösségben - leggyakrabban úgy jellemzik őket, hogy kezelhetetlenek. A sok negatív visszajelzéstől önbecsülésük komolyan sérül: amikor szakemberhez viszik őket, legtöbbjük úgy jellemzi magát, hogy "hülye vagyok".

Hogy telik a figyelemzavaros gyerekek egy átlagos napja? Milyen nehézséget okoz nekik egy-egy olyan feladat is, ami mások számára semmiség? Milyen érzés kilógni a sorból?

Erik Rosenlund videója révén most beleshetünk a fejükbe 4 perc erejéig, és azt is megérthetjük, miért van hatalmas szükségük az elfogadásra, megértésre és szeretetre szüleik részéről. Ez az egyetlen kapaszkodójuk egy olyan világban, ami más, mint az övék, s ahol általában idegenek, kívülállók maradnak, ahová nem tudnak teljesen beilleszkedni.

Az ADHD-s gyerek szinte egy más világban él. Ismerd meg ezt a világot és nézd meg a rövid videót - íme, ez áll a kezelhetetlen gyermek viselkedése mögött.

A hiperaktivitás Magyarországon fél millió embert, köztük 70.000 gyermeket érint.
A negatívumok mellett az ADHD-s gyerekek számtalan pozitív tulajdonsággal is rendelkezhetnek: többek között nagyon intelligensek, jó a humorérzékük, kreatívak és szuper ötleteik vannak, érzékenyek, jó a tájékozódási képességük, nagy az igazságérzetük, és nagyon szeretik a családjukat.

Arra a területre kell koncentrálni és azt erősíteni, amiben tehetségesek, így a sikerek hatására javulhat önbecsülésük és viselkedésük is, sőt, hatalmas dolgokat vihetnek véghez az életben, ha megkapják a kellő elfogadást, toleranciát. A híres emberek között is ismerünk ADHD-s személyeket, ilyen például Bill Gates, Jim Carrey, vagy Will Smith is.

Hogy milyen csodát lehet kihozni egy figyelemzavaros gyerekből, arra a legjobb példa Albert Einstein esete: ő is hiperaktív volt, aki csak a saját szabályait tudta elfogadni, az iskolában pedig rosszul teljesített, sőt, egyenesen lassú felfogásúnak tartották. Ám miután hagyták, hogy a maga útját járja és azzal foglalkozzon, ami igazán érdekli, előtört belőle a tudós, aki olyan tényeket is megállapított, amiket a tudomány csak 100 évvel később tudott a gyakorlatban bizonyítani. Így vált ő "lassú felfogású" gyerekből végül az egész világon a zsenialitás szimbólumává.

Olvasd el ezt is: Az iskolából eltanácsolták, de hős anyukájának hála az évszázad feltalálójává vált 
Viselkedészavaros gyermekek - nemcsak a környezet szenved tőle

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja