SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Napallergia

Kókai Kata [cikkei] - 2006-05-25
A közelgő nyár, az egyre erősödő napsütés nem mindenki számára jelent boldogságot. Főként a napallergiások, s az érzékeny bőrűek látják kárát.
Napallergia

A napsugárzás a nyár közeledtével egyre erősebb lesz, így már most érdemes elkezdeni a fényvédő krémek használatát akkor is, ha hosszabb időn át az árnyékban tartózkodunk. A fák levelei, vagy egy napernyő jótékony takarása nem jelent száz százalékos védelmet az erős sugarakkal szemben. A napsütés különböző sugarakkal (pl. a rákkeltő hatással bíró UV-B sugárral) bombázza bőrünket, így károsítva azt.

A napallergia

Aki napallergiás az tudja, hogy a probléma már az első napsugarakkal feltűnik. A napallergia a bőr fokozott fényérzékenysége, mely öröklött tényezőkön is múlhat, de a nem megfelelő kozmetikumok és a nap együttes hatása is okozhatják. Tünetei változatosak lehetnek a piros foltoktól a csalánkiütésen át egészen az akné szerű kiütésekig. Kialakulásának közvetlen oka nem ismert, azonban az UV-A sugárzás is közrejátszik kialakulásában.

Nem egyszer a kozmetikumok és a nap, illetve egyes gyógyszerek és a nap kölcsönhatása válthatja ki. A tünetek tavasszal és nyáron rosszabbak, s bár kapható a kezelésre szolgáló ecsetelő, érdemes elkerülni a napozást, s a közvetlen napfényt. A napallergia nők esetében négyszer olyan gyakran alakul ki mint férfiaknál, aminek részben az is oka lehet, hogy egyes fogamzásgátló készítmények is növelhetik a fényérzékenységet.


Megelőzés

A napallergiát valójában elég nehéz megelőzni, hiszen a kialakulás oka sem tisztázott. Mindenesetre érdemes betartani az alapvető napozási szabályokat, tehát délelőtt 10-től délután 4-ig kerüljük a napozást, mindig használjunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet, gyógyszerszedés esetén tájékozódjunk róla, hogy a készítmény mellett szabad-e a napozás. Egyes készítmények, pl. májgyógyszerek mellett tilos a napozás. Emellett segíthet, ha be tudunk szerezni UV-szűrő anyagból készült fürdőruhát.

Kezelés

A napallergia szintjétől függ, hogy milyen kezelésre van szükség. Bár egy nem túl ritka bőrbetegségről van szó, komolyan kell venni a problémát, hiszen egyes esetekben súlyosabb tünetekkel is járhat. A vele járó viszketés antihisztamin tartalmú krémekkel csökkenthető, illetve egyes kiütések ecsetelőkkel leszáríthatók. Egyes esetekben az is segíthet, ha szoláriumozással szoktatjuk a bőrt a napsütéshez. Természetes gyógymódok közül általában a béta-karotint szokták ajánlani.

A napallergia tehát nem csupán esztétikai probléma. Kiemelnénk, hogy nem fertőző, mint azt általában a bőrproblémákról gondolják. Tünetei kellemetlenek, s nehezítik a mindennapos életvitelt. A kezelés módja mindig egyénre szabottan történik, bőrgyógyász segítségével.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja