SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A stressz hízlal

Családinet [cikkei] - 2007-07-11
A stressz hatására termelődő molekula a zsírsejteket méret és számbeli növekedésre serkenti. Ausztrál kutatók állítása szerint tehát a sok stressz elhízáshoz vezet.
A stressz hízlal

  A krónikus stressz és az elhízás közötti összefüggés évtizedek óta ismert a kutatók körében. A Nature Medicine folyóiratban közölt kutatási eredményekből az is kiderül, hogy mindezt a neuropeptid Y (NPY) molekula okozza.

 Kutatók feltérképezték, milyen molekuláris folyamatok állnak annak hátterében, hogy fokozott stressz hatására a betegségekkel szemben is fogékonyabbá válunk. Az NPY e szerint nem csak elhízást okoz, de a stresszel összefüggő egyéb kórképek kialakulásában is szerepet játszik.

 Vizsgálatuk első részében a kísérleti egereket két részre osztották. Az egyik csoport tagjait standard étrenddel, míg a másikat kifejezetten magas zsír-, és cukortartalmú ételekkel táplálták. Az elvárásoknak megfelelően a magasabb kalóriatartalmú ételket fogyasztó egerek többet híztak a kísérlet alatt. A stresszelt kísérleti állatok azonban még ennél is több plusz súlyt szedtek magukra.

 Az NPY kibocsátását követően bizonyos zsírsejt receptorok megkezdik a zsírsejtek növelését. A zsírsejtek számának és nagyságának növekedése túlsúlyhoz vezet. Jó hír azonban, hogy a receptorok működésének blokkolásával kutatók máris megkezdték a stressz okozta elhízás ellenszerének kifejlesztését.

 Amikor ugyanis az Y2 receptorokat két héten át blokkolták, a stresszelt egereknél 40 százalékkal csökkent a hasi területen felhalmozódó zsír mennyisége. Az eredmények alapján tehát a stressz és a helytelen étrend okozta, számos komoly szövődményt – szívbetegség, diabétesz – okozó alma típusú elhízás ezután megelőzhető és visszafordítható tünet lesz.

A hír alapjául a „Stress Unlocks Fat Cells, Ups Obesity” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja