SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kullancs és szúnyogveszély: vérre menő küzdelem

Családinet [cikkei] - 2008-07-22
A számtalan betegséget terjesztő rovar és ízeltlábú közül a kullancs és a szúnyog jelenti a legkomolyabb betegségforrást az emberre nézve. Azonban míg a hazai lakosság viszonylag jól informált a kullancsok által terjesztett betegségek megelőzési módszereiről, addig a szúnyogokat méltatlanul mellőzik a felvilágosító hirdetések.
Kullancs és szúnyogveszély: vérre menő küzdelem

 

Ahogy a nyári időszakban a túrázók kiteszik magukat a kullancsok által hordozott vírusos agyhártyagyulladás és a Lyme-kór veszélyének, addig a külföldre utazók sokszor választanak olyan úti célt, ahol reális veszélyt jelent az elsősorban szúnyogok által terjesztett malária. A nyugat-nílusi láz komoly veszélyt jelent az európai országok számára is.

A kullancsok olyan komoly betegségeket terjesztenek, mint a vírusos agyhártyagyulladás és a Lyme-kór. Az agyhártyagyulladás ellen védőoltást lehet kapni, azonban hátránya, hogy még a téli időszakban be kell adatni, hogy védettséget biztosítson a kora tavaszi hónapokra. A kismamáknak sajnos azzal is számolniuk kell, hogy ők nem kaphatnak védőoltást. A Lyme-kór ellen azonban semmilyen védőoltás nem véd, ráadásul a tünetek a fertőzést követően évekig lappanghatnak. Mivel a kullancs észrevétlenül csíp, kevésbé feltűnő helyekre fészkeli be magát, így a csípés időpontját nehezebben lehet megállapítani, sokszor a kór észrevétlenül lappang a gyanútlan túrázóban.

A szúnyogokról köztudott, hogy komoly szerepük van a malária és a nyugat-nílusi láz terjedésében. Egyik betegségre sem létezik megelőző védőoltás. A maláriáról a magyar lakosság kevésbé jól informált, mint a kullancsok által okozott megbetegedéseket illetően. Mindez köszönhető annak, hogy hazánkban gyakorlatilag nincs malária-veszély, malária-járványt fél évszázada nem regisztráltak. A nyári időszak kezdetével azonban fontos beszélni róla, ugyanis sokan választanak nyaralásuk úti céljaként olyan országot, ahol a malária elterjedt fertőző betegség. A WHO adatai szerint a legfertőzöttebb területek közé tartozik számos kedvelt egzotikus úti cél, mint például Kenya, India, Thaiföld, Mauritius, Brazília, Mexikó. Évente 100 országból mintegy 125 millió utazó látogat el a maláriafertőzés-veszélyes trópusi vagy szubtrópusi területekre, ebből közel tízezren meg is betegednek a jelentések szerint. Ugyanakkor a WHO becslései szerint a maláriás megbetegedések száma az utazók körében ennek mintegy a háromszorosa.

Ezzel szemben a nyugat-nílusi láz komoly veszélyt jelent az európai országok számára is. A betegséget az utóbbi időkben regisztrálták számos környező országban, de volt járvány az Egyesült Államokban is, ahol halálos kimenetelű fertőzés is előfordult. A betegség tünetei hasonlatosak az influenzáéhoz, azonban agyhártya- és agyvelőgyulladáshoz is vezethetnek. Kiemelten veszélyeztettek az idős- a gyenge immunrendszerrel rendelkező emberek, akiknél nagyobb eséllyel alakulhatnak ki szövődmények.

A kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek közül némelyikre létezik védőoltás, azonban a többségüket csupán a fertőzés után lehetséges kezelni. Mindegyik betegség gyógyítható, de akár életveszélyesek is lehetnek, vagy maradandó károsodást okozhatnak. Az orvostudomány minden betegséggel kapcsolatos álláspontja egyöntetű: a prevenció, az egyéni megelőzés elsődleges szempont. A kellő odafigyelés és óvatosság sokszor életeket menthet, vagy hosszabbíthat meg.

A kullancsok mintegy 30 százaléka hordoz valamilyen fertőző betegséget, melyek közül a Lyme-kór és a vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás a legveszélyesebb. Egy legyengült immunrendszerrel rendelkező embernek, időseknek nem csupán ez a két igen veszélyes betegség jelent kockázatot. Mind a kullancs, mind a szúnyog előfordulhat bárhol, akár egy belvárosi parkban, akár egy lakótelepen is. Természetes élőhelyükön az átlagosnál nagyobb arányban vannak jelen, ami miatt a fertőzés kockázata is magasabb.

Ezek a betegségek egészségkárosító hatásuk mellett további kellemetlenségekkel is járnak. Az egyszeri túrázó sok esetben nem azért vizsgálja hazatérés után a karját, hogy mennyit erősödött a hegymászástól. Ez a fajta ideges kutatás megmérgezi az önfeledten eltöltött szabadidő idilli pillanatait. Mindez elkerülhető, ha előre gondolkodunk és megelőzzük a bajt, a kellemetlenségeket.

A védőoltás és a gyógyszeres kezelés is csupán a csípés utáni következményektől véd, azonban a teljes körű megelőzés mindjárt a csípéstől óv meg minket, mely egyéni védekezés kérdése. Az S.C. Johnson felismerte, hogy napjainkban a szúnyogok és kullancsok ellen leghatékonyabban az egyén tud védekezni az erre megfelelő szúnyog- és kullancsriasztó termékekkel, melyek közül az OFF! 4, míg az Autan akár 8 órán keresztül nyújt védelmet a rovarcsípésekkel szemben.


Tudta-e Ön, hogy

- a kórokozónak idő kell, hogy átjusson a fertőzött kullancsból az emberbe, ezért fontos, hogy minél előbb eltávolítsuk a rovart a bőrünkből?

- a kullancsok által terjesztett Lyme-kór egyes esetekben akár évtizedekig lappanghat, továbbá sikeres gyógyulás esetén újra kiújulhat?

- a kullancsok száma az elmúlt évtizedekben komoly mértékben növekedett, melynek oka az átlaghőmérséklet emelkedése és a meleg hónapok időtartamának meghosszabbodása?

- a kullancsok által terjesztett két fő betegség nem a leggyakoribb betegségtípus? A legtöbb kullancsban akár olyan magas lázzal járó betegségek kórokozói is találhatóak, mint a nyúlpestis, a Q-láz, illetve a kullancsláz, melyek a szívbetegek számára különösen veszélyesek.

- a vándormadarak révén itthoni csípőszúnyogok is terjeszthetik a nyugat-nílusi lázat illetve a maláriát? A malária halálozási aránya egyre magasabb, melynek oka az egyre nagyobb mértékű gyógyszer-rezisztencia, illetve a szúnyogok ellenálló-képességének a növekedése?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja