SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A hallásszűrés jelentősége

4D Ultrahang Diagnosztikai Centrum orvosai [cikkei] - 2010-04-30
A külvilág ingereit látásunk, hallásunk alapján érzékeljük. Újszülött korban azonban még nem tökéletes a csecsemő hallása, úgyanúgy, ahogy járni sem tud még, bár vannak lábai. Születés után a hallórendszer érési folyamaton megy keresztül, amihez elengedhetetlenül fontos a kellő hanginger. Ahhoz, hogy a baba beszéd-és nyelvfejlődése zavartalan legyen, elengedhetetlen a hallópályákon keresztül a hallóközpontba érkező ingerület.
A hallásszűrés jelentősége

Fontos tehát, hogy beszéljünk, énekeljünk kisbabánkhoz már születését követően, ahogy lehet. /ezt minden édesanya ösztönösen meg is teszi!/. Sajnos a jószándék nem mindig elegendő. Veleszületett Hallásszűrés csecsemőkorbanhalláscsökkenés Magyarországon az újszülöttek 1-3 ezrelékében előfordul.

Újszülött-és csecsemőkorban a halláscsökkenést nem könnyű észrevenni. Általános tapasztalat, hogy szűrés nélkül a súlyos, veleszületett halláscsökkenés csak 2-3 éves korban kerül felismerésre! Ez azért nagyon nagy baj, mert a beszédfejlődés, szókincs, későbbi tanulás, nyelvhelyesség szempontjából döntő fontosságú az első 3 életév. Szerencsére az időben felismert halláscsökkenések rehabilitációs lehetőségei nagyon jók, fontos is tehát mielőbb elkezdeni!

A halláscsökkenések döntő többsége genetikai eredetű, de ép hallású szülőknek is lehet nagyothalló gyermeke, így a szűrés fontosságát nem Hallásszűrés csecsemőkorbanlehet eléggé hangsúlyozni. Szerencsére ma Magyarországon az újszülöttkori hallásszűrés kötelező. Sajnos nem minden újszülöttosztályon áll rendelkezésre a megfelelő objektív vizsgálóeszköz, egyre gyarapszik az otthonszülések száma, és más okok is előfordulhatnak, amiért nem kerül szűrésre az újszülött.

A védőnők feladata, hogy a baba 1 hónapos koráig az első szűrővizsgálat mindenképpen megtörténjen. Különösen fontos a veszélyeztetett csoportba tartozó babák vizsgálata, ide tartozanak azok a kicsik, akik édesanyja a terhesség során fertőzésen esett át /különös tekintettel a CMV, rubeola és egyéb vírusokra, toxoplasmára, stb/, a koraszülöttekre ill aki intenzív kezelésre szorultak születésük után, fejlődési rendellenességgel világra jött babák, ill. a születés körüli nehézségek, rossz Apgar, kicsi súly, stb. Természetesen a családban előforduló halláscsökkenés is rizikófaktor!



A korszerű és megbízható módszer egy pár másodperces objektív vizsgálat, aminek hosszú és nehezen megjegyezhető neve van: otoakusztikus emissziós Hallásszűrés csecsemőkorbanvizsgálatnak hívják... Amennyiben ismételten nem jó eredményt kapunk ezzel a vizsgálattal, úgy mindenképpen a baba további vizsgálatára van szükség audiologiai állomásokon, fül-orr-gégészeti háttérrel egybekötve.

Nézzük meg tehát a kórházból kapott zárójelentésünket, szerepel-e rajta a hallásszűrés, ill. kérdezzünk rá mindenképpen. /OAE rövidítés is használatos!/. Ha nem megnyugtató a válasz, kérjünk tanácsot védőnőnktől vagy keressük fel a gyermekaudiológiai állomások valamelyikét. Az időben észlelt eltérések jól kezelhetők, és a késlekedés egész életre kihathat!


Dr. Csányi Márta fül-orr-gégész
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja