SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Influenza: te beviszed a gyereked az oviba?

Bischof Jusztina [cikkei] - 2011-02-10
Szinte minden családban vagy ismeretségi körben akad olyan kicsi vagy nagy, akit ledöntött a lábáról a szezonális kór. Bár sokan az utolsó pillanatig halogatják a döntést - elsősorban a munkáltató intoleráns viselkedése vagy egyszerűen a munka diktálta tempó miatt-, érdemes egy pillanatra megállni, és végiggondolni, mikor és miért nem érdemes óvodába vinni gyermekünket.
Influenza: te beviszed a gyereked az oviba?

Hirtelen támad

Egyre gyakoribbak az óvodában is az influenzás megbetegedések. A 3-7 éves gyerekek között bizony akadnak olyanok, akik egyik óráról a másikra képesek belázasodni. Amikor ez megtörténik, akkor igyekeznek az óvó nénik minél előbb ”elérni” a szülőket, addig pedig elkülöníteni (óvodai betegszobában, ha van) és felügyelni a lázas kisgyereket. Óvodai házirendtől függően – s ahol tudják, van-e gyógyszerallergiája a kicsinek – orvosságot is kaphat. Fontos, hogy minden esetben mihamarabb elkülönítsék a társaitól a további fertőzés megelőzése érdekében.

Egyikről másikra

A nap nagy részében együtt, egy helyiségben tartózkodó gyerekek között gyorsabban terjednek a vírusos megbetegedések! Még most tanulják azokat a higiéniai szokásokat (helyes zsebkendőhasználat tüsszentéskor, köhögéskor, gyakoribb kézmosás), amelyek segíthetnének a vírusos fertőzés terjedésének meggátolásában. Óhatatlan, hogy az egymás közelében legózó, vagy a kisasztalnál együtt gyurmázó, rajzoló, körjátékot játszó kisgyerekek ne érintkezzenek egymással közvetlen módon. Így a továbbfertőzés ”adott”, és egymástól sorban elkaphatják a betegséget. Ezért javaslom, hogy – bár tudom, nem igazán örülnek a kisgyerekes szülők munkahelyén – ha már este vagy óvodába indulás előtt a szokottnál nyűgösebb a kicsi, fájlalja hasát, kezét, lábát, szemei gyanúsabban csillognak (kezdődő láz jele), étvágytalan, akkor inkább mérjék meg a lázát, és forduljanak vele orvoshoz! Most különösen fontos ez!



Ne vigyük be!

Gyakori jelenség, hogy több szülő hasonló helyzetben gyógyszert ad kicsijének (”Hátha kibírja még ezt a napot…”), sóhajt egy nagyot, és beviszi az oviba. Efféle esetben szinte biztosított a továbbfertőzés folyamata a csoportban, és a nap kezdetén belázcsillapítózott apróságnak már 3-4 óra múlva magas láza lehet. Ezért is tartom fontosnak, hogy minden szülő most még fokozottabban figyeljen gyermeke egészségi állapotára a járvány miatt, és felelősséggel döntsön a saját és a többi kisgyerekek egészsége érdekében.
 
Mikor nem érdemes óvodába vinni a kicsi gyereket?

  • Lázas, vagy begyógyszerezett állapotban semmiképpen sem. Ha nem megoldható, akkor ezt beszélje meg az óvónővel – főleg, ha  lázcsillapítót, antibiotikumot kapott!
  • Ha erős orrfolyása van a kicsinek, ha csúnyán köhög (száraz vagy hurutos), mert még nem mindegyikőjük képes arra, hogy a szája elé tegye a kicsi kezét, vagy zsebkendőbe fújja az orrát, megelőzve ezzel a kórokozó terjedését.
  • Ha fejét, torkát, manduláját fájlalja, hangja rekedtté vált, ha szeme vagy füle begyulladt, közérzete rossz, étvágytalan, nyűgös.

Bischof Jusztina
Ovisvilág tanácsadója
http://ovisvilag.blog.hu/

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja