SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A túl sok kávé csontritkulást okoz

Családinet [cikkei] - 2007-03-01
A kalcium utánpótlás a csontritkulás elleni küzdelem első és legfontosabb lépése. A koffein tartalmú ételek és italok fokozzák a szervezet kalcium kiválasztását, így nagymértékben elősegítik a betegség kialakulását.
A túl sok kávé csontritkulást okoz

A koffein főként stimuláló, élénkítő hatásáról ismert. Elfogyasztása után a véráramba jutva megközelítőleg egy órán belül fejti ki legintenzívebben a hatását, mely egyaránt érzékelhető az ideg-, szív- és érrendszer, az agy területein. Ennek köszönhetően hangulatunk javul, fáradtságérzetünk csökken, aktivitásunk, munkabírásunk nő.

 

A koffein hatása egyénenként eltérő mértékben érvényesülhet. Ez függ az illető nemétől, korától, súlyától, az elfogyasztott koffein mennyiségétől, de befolyásolja a terhesség is épp úgy, mint a dohányzás.

 

A koffeinhez, épp úgy, mint az élvezeti szerekhez nagy mértékű, rendszeres fogyasztás hatására könnyen hozzá lehet szokni. Napi 6 csésze, vagy ennél több kávé idegességet, gyomorpanaszokat, nyugtalanságot, álmatlanságot okozhat.

 

Stimuláló hatásának köszönhetően, a koffein felhasználási köre igen széles. A kávét, teát, csokoládét tartalmazó ételekben, italokban egyaránt megtalálható. A napi bevitt koffeinmennyiségnél tehát ezeket a termékeket is figyelembe kell vennünk.

 

Az oszteoporózis nevének jelentése porózus, üreges csont. A betegség során csonttömeg-vesztés következik be, ennek hatására nő a csonttörések kockázata. Kialakulása gyakran minden tünet és fájdalom nélkül megy végbe. A kórra így sok esetben csak a különösen a hát és a csipő csontjaiban jelentkező fájdalom, vagy váratlan csonttörések hívják fel a figyelmet.

 

A csontképződés folyamata a 30. életév betöltéséig intenzív. Ezután a csontlebontás nagyobb mértékű, mint a csontképződés. Nők esetében a betegség kialakulását erősíti a menopauza időszaka után lecsökkent ösztrogén szint, mely hormon fontos szerepet játszik a csontanyagcsere szabályozásában.

 

A betegség megelőzésében fontos szerepe van a rendszeres testedzésnek, a kalciumban, D-vitaminban gazdag étrendnek, vagy kiegészítő készítmények szedésének. A dohányzás hatására szintén csökken az ösztogén szint, így ajánlott mellőzése.

 

A koffein fokozza a szervezetben a kalcium kiválasztását, így megakadályozva azok beépülését a csontokba. Mérsékelt fogyasztása megengedett, amennyiben gondoskodunk a megfelelő mennyiségű kalcium utánpótlásáról. Ez a 19 és 50 év közötti korosztály esetében napi 1.000 milligramm, az 50 év felettiek kalciumszükséglete napi 1.200 milligramm.

 

A cikkel kapcsolatban érdeklődjön bővebben a Revita Rendelőben.
web: www.revitarendelo.hu
email: revitainfo@mail.datanet.hu
tel: 06 1 201-6948

A hír alapjául a „How Caffeine Affects the Body” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja