SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sérült gyermek: Down szindróma 1.

[cikkei] - 2004-03-30
Ma megközelítően minden 800. baba Down szindrómával születik. A Down-baba arca többnyire kerek, homloka lapos, s jellegzetesen mongol szemei vannak.
Sérült gyermek: Down szindróma 1.

Mivel genetikai eredetű betegség, a terhesség folyamán szűréssel felismerhető. A 35. életév után babát vállaló anyák gyakrabban szülnek Down-gyermeket, ezért az e kor után létrejövő terhességeknél minden esetben javasolják a vizsgálat elvégzését. Nem öröklődő, bár néha előfordulhat családon belül a halmozódás. Mutáció okozza e betegség-csoportot, a 21. kromoszóma nem párban, hanem úgynevezett triszómában, hármas csoportban fordul elő.

A Down-baba kicsi súllyal születik, s egész életében jellemzően kicsi lesz. Általában különböző fokú értelmi fogyatékossággal társul, az IQ 40-60 között mozog, szemben az átlagos 100-as értékkel. Mindannyian szívrendellenességgel élnek, többnyire ez okozza sajnos rövid életüket is. Izomtónusuk gyenge, kötőszöveti fejlődési gondjaik is vannak. Idegrendszerük lassabban fejlődik, s nem is éri utol az egészséges gyermekekét.

Ezek következtében a Down-baba csendes, nyugodt kisbaba, lassan fejlődik, kicsit lassabban reagál a körülötte zajló történésekre, nem sírós, jó alvó, de rossz evő. Gyakran beteges, gyenge. Beszélni, járni később tanul meg, s az önellátó tevékenység kifejlődéséhez is hosszabb időre van szükségük.

Ezek a száraz tények. De aki már látott Down-gyermeket, s eltöltött közöttük egy kis időt, igazán csodálatos élményt élhetett át! Melegszívű, nyitott, ragaszkodó, boldog teremtések! Bájosak és igyekvők! Igazi kisangyalkák. Ha megkapják mindazt a szeretetet, törődést, biztonságot és fejlesztést, amire minden emberi lénynek joga és szüksége van, igazi csodát képesek produkálni!

Sajnos, gyakran előfordul ma is, hogy ha nem vették a terhesség alatt észre, s megszületett a Down-baba, az orvos az intézeti elhelyezést javasolja a szülőknek. Pedig épp ezek a gyerekek a legragaszkodóbb, legszeretőbb gyermekek, s azok is maradnak egész életükre. Természetesen gyengeségük és fejlődési zavaraik miatt fokozott gondozásra és törődésre szorulnak.

Mit tehet a szülő, azon túl, hogy rendszeresen elviszi a megfelelő neurológiai és kardiológiai ellenőrzésekre, betartja a védőnő, az orvos tanácsait, korai fejlesztésre, tornára hordja, majd megkeresi a megfelelő közösséget, ahol a fejlesztést folyamatosan biztosítani tudják? Nagyon is sokat!

Az első időszakban a legfontosabb, hogy megtanulja elfogadni különleges gyermekét. Bűntudat, önvád és harag nélkül. Higgyék el, őt is ugyanúgy, talán még jobban lehet szeretni, s ha megismerik, éppolyan büszkék lesznek rá is!

Kép: William Murphy / Flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja