SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rágicsálós finomságok

Szőke Judit [cikkei] - 2008-08-05
Teához, kávéhoz, csak úgy, tévé előtt nassolni, a gyereknek tízóraira, uzsonnára, kirándulásra, vendégeknek csipegetni, gyomorfekélyeseknek savat felszívni - szóval, jó, ha kéznél van egy kis keksz. De nem ám unalmas, lukacsos, hullámos szélű (bár az is remekül feldolgozható), hanem a magunk sütötte.
Rágicsálós finomságok
A középkorban az angol pékek úgy készítettek kekszet, hogy a kisült kenyeret megédesítették és visszarakták a kemencébe, hogy megkeményedjen. A keksz angol neve, biscuit, azaz „kétszer megsütve” a franciából származik. Később magvakkal, szárított gyümölcsökkel és fűszerekkel ízesítették. Kezdetben csak a gazdagok férhettek hozzá, mert drága volt. Ma is a kedvencek közé tartozik. Mi, magyarok kifejezetten kekszfogyasztó nemzetnek számítunk.
Nézzünk egy pár egyszerű, sós és édes változatot!

Mazsolával a közepében

Fél banán (jó érett)
2 ek. citromlé
20 dkg liszt
7,5 dkg cukor
5 dkg darált mogyoró
1/4 tk. só
1 tojás
10 dkg hideg vaj
mazsola (díszítésnek), 26 darab lesz belőle
A banánt a citromlével egy villával összetörjük. Az összes hozzávalóból a mazsola kivételével kézzel tésztát gyúrunk. Két teáskanál segítségével diónyi halmokat rakunk a tésztából egymástól kb. 3 cm távolságra egy sütőpapírral bélelt tepsibe. Mindegyiknek a közepébe kerül egy-egy mazsola. Előmelegített sütőben 200 fokon hagyományos módon kb. 15 perc alatt megsütjük. A tepsin hagyjuk kihűlni, így nem törnek össze. Nem kell megijedni, hogy a tészta elég lágy, jó vajas, mert a végeredmény omlós keksz lesz. Lehet nyomni mogyorót a közepébe és még citromlével elkevert porcukorral is díszíteni, de így is tökéletes.

Zabos-pelyhes

15 dkg zabpehely durvára darálva
10 dkg teljes kiörlésű liszt ( de jó a sima is )
1 fél kávéskanál szódabikarbóna
pici fahéj
1 fél kávéskanál sütőpor
15 dkg margarin
4 ek barnacukor
2 ek kristálycukor
1 db tojás
Kevés durvára tört dió
10 dkg összetört csoki
A zabpelyhet, lisztet szódabikarbónát, fahéjat és sütőport összekeverjük. Külön tálban összekeverjük a margarint, cukrokat, tojást, csokit és a diót. Ebbe belekeverjük az előző elegyet, diónyi halmokat veszünk belőle, és kicsit kilapítjuk, majd kivajazott, liszttel megszórt tepsibe tesszük nem túl közel egymáshoz. 10-12 percig kell sütni (míg nem kezd a széle enyhén barnulni) 190 fokon. Fémdobozban napokig eláll.

Gyümölcsösen

15 dkg keksz /vékony!
500 g tejföl
2 cs vaníliás cukor

porcukor ízlés szerint
friss gyümölcsök
Egy tálba lerakunk 1 sor kekszet, ráöntjük a cukros tejföl 1/3-át, majd ezt még 2x megismételjük. A tetejét megszórjuk friss vegyes gyümölccsel, épp, ami van (szőlő, sárgadinnye, cseresznye, barack) és betesszük hűlni. 4 óra múlva fogyasztható.

Sajtos, sós

25 dkg liszt,  8 dkg margarin, 2 tojás sárgája, késhegynyi szódabikarbóna, 1 dl tejföl, csipet só, tojás a megkenéshez
 A hozzávalókat összegyúrjuk, 3 mm vastagságra nyújtjuk, kiszaggatjuk, vagy derelyemetszővel négyszögeket vágunk. Tojással megkenjük, sós köménnyel megszórjuk (amit helyettesíthetünk reszelt sajttal, sóval is). Előmelegített sütőben sütjük.

Diétás csokis

7,5dkg zabpehely, 7,5dkg búzakorpa, 0,5dkg szódabikarbóna, 2-3 ek. kakaópor, 10dkg puha vaj,1 tojás, édesítő. A sütőt előmelegítjük. 5dkg zabpelyhet megpirítunk, majd kávédarálóban megőröljük. Majd mindent összekeverünk, miután a tojást, vajat, édesítőt habosra keverjük. Diónyi nagyságú golyókat formálunk, amit ellapítunk. 8 perc alatt megsütjük. Ne nőjjenek össze!

Mézes keksz dióval

25 dkg méz, 70 dkg liszt, 20 dkg porcukor, 1 tojás sárgája, 1,5 dkg szalakáli, 5 dkg reszelt, cukrozott narancshéj, 10 dkg dió, őrölt fahéj, ánizs, őrölt szegfűszeg - 1 kg lesz belőle

A mézet feloldjuk 2 dl forró vízben, majd hűlni hagyjuk. A tojásokat, a cukrot, a fűszereket, a reszelt narancshéjat és a szalakálit keverőtálba tesszük, majd fél óra alatt sima, habos masszát keverünk belőle. Fokozatosan hozzáadagoljuk a lisztet és a mézes szirupot, majd deszkára borítjuk, és jól összedolgozzuk. Letakarjuk és 4 órán át pihentetjük. Négy részre osztjuk, fél centis lapokat nyújtunk belőle, és kekszformákra vágjuk. Megkenjük tojással és negyedekre vágott diókkal díszítjük, majd kikent tepsibe rakjuk. Előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.

Látványos kekszpraliné

Trüffelkrém: 30 dkg étcsokoládés tortabevonó, 1,5 dl tejszín, 3 evőkanál porcukor, 15 dkg puha vaj, 3 evőkanál likőr (meggy vagy csokoládé), a tésztához: 10 dkg étcsokoládés tortabevonó, 20 dkg liszt, 7,5 dkg cukor, 1/4 teáskanál só, 1 tojás, 10 dkg hideg vaj
A bevonáshoz: 40 dkg étcsokoládés tortabevonó
A trüffelkrémhez a tortabevonót felaprítjuk. A tejszínt a porcukorral felforraljuk, majd levesszük a tűzről, és a tortabevonót kevergetve feloldjuk benne. A tejszínt 3 órára hűtőbe tesszük. A tésztához a tortabevonót megolvasztjuk. A lisztből, a cukorból, a sóból, a bevonóból, a tojásból és vajból tésztát gyúrunk. A sütőt 180 fokra előmelegítjük. Két tepsit sütőpapírral kibélelünk. A tésztát két fólia között késhát vastagságúra nyújtjuk. 3 cm átmérőjű köröket szaggatunk belőle, és a tepsire tesszük őket. A sütőben, középen 9 percig sütjük, majd rácson hagyjuk kihűlni a tésztákat. A kihűlt csokoládés krémet kézi mixerrel felverjük, majd először a vajat, aztán a likőrt hozzákeverjük. A trüffelkrémet habzsákba töltjük, és minden kekszre 1-1 halmot nyomunk belőle (dinnyevájóval 1-1 félgömböt is vehetünk belőle) és a kekszekre tesszük. Végül az egészet 30 percre a hűtőbe tesszük. A tortabevonót a mázhoz közepes hőfokon megolvasztjuk, a kekszeket belemártjuk, majd sütőpapírra tesszük száradni. A pralinét hűvös helyen tároljuk, 7 napig áll el.

Karamelles keksz

60 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, 12 dkg margarin, 1 tojás, 8 dkg porcukor, 15 dkg kristálycukor, víz
Karamellizáljunk 15 dkg cukrot egy serpenyőben, amikor megolvad, adjunk hozzá kb. 1,5 deci langyos vizet. A cukor hirtelen darabos lesz, de kevergetjük és melegítjük tovább, amíg felolvadnak teljesen. Ezt a szirupot félretesszük hűlni. Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet, a sütőport, a porcukrot, a puha margarint és a tojást. Ezt a masszát dolgozzuk össze a karamellsziruppal. Néhány órára pihentetjük a hűtőszekrényben, majd lisztezett deszkán nyújtsuk ki vékonyra, és formákra szaggatva süssük. Előmelegített sütőben kb. 10-12 perc alatt elkészül.

Kétszínű keksz

50 dkg liszt, 20 dkg cukor, 20 dkg margarin, 1 csomag vaníliás cukor, 2 tojás, 3 evőkanál kakaópor.

A hozzávalókat a kakaó nélkül jól összedolgozzuk, majd két cipót formálunk. Az egyikbe beleszitáljuk a kakaóport és eldolgozzuk. Kinyújtjuk téglalap alakúra a világos színű tésztát és ráhelyezzük az ugyanakkorára kinyújtott kakaósat. Felsodorjuk, mint a bejglit. Több óráig pihentetjük, lehet egy éjszakán át is. Sütés előtt a tésztát ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, kivajazott tepsibe rakjuk, és egyenletes, közepesen meleg sütőben világosra sütjük.
Sokáig eláll és minél tovább áll, annál jobb.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja