SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Édes sütőtökkrémleves

P. Amelie [cikkei] - 2011-05-09
A sütőtökkrémlevest, mint mindent, ezerféleképpen lehet készíteni, a magam részéről én ezt az édes, krémes, lágy ízű, nagyon egyszerű, letisztult módját kedvelem. Ez a leves nálunk az ősz csalhatatlan jele, amint hidegre, esősre fordul az idő, biztosan előkerül egy szép, nagy sütőtök, ami a fazékban végzi.
Édes sütőtökkrémleves

A sütőtök a tökfélék családjába tartozó "kobakos" növény, telis-tele élelmi rostokkal, vitaminokkal. Hódító útjára az újvilágból indult, és lett egész Európában kedvelt és gyakran fogyasztott eledel. Hazánkban is évszázadok óta jelen van, igénytelen természete és magas tápértéke miatt igen kedvelt volt a szegényebb rétegek között is.
A népgyógyászat is szívesen használja, kiválóan alkalmazható a máj, a vese elégtelensége esetén, használható hashajtóként, a szervezet komplex tisztítására, szív- és érrendszeri
zavarokra, megfázásra, légúti betegségekre, köhögésre, nagyszerű immunerősítő. Nagyon sok béta-karotint tartalmaz, ami az A-vitamin előállításához szükséges, továbbá magas a C, E vitamin tartalma és nagyszerű vas-, magnézium- és káliumforrás.
Mivel könnyen emészthető, a gyermekorvosok előszeretettel ajánlják a hozzátáplálás elkezdéséhez.

Egy szép, nagy sütőtököt meghámozunk, kiszedjük a magokat, felkockázzuk és annyi vízben, amennyi épp ellepi, feltesszük főni. Ha sok időnk van, meg is lehet sütni, akkor még édesebb lesz a leves. Hozzáteszünk három darab kockára vágott krumplit, egy kb. 10 centis, karikákra vágott póréhagymát és az egészet puhára főzzük. Ha készen van, botmixerrel pürésítjük, hozzákeverünk 2 dl tejszín és pirított tökmaggal tálaljuk.

2011. áprilisi pályázatra beküldött recept.


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja