SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sérült gyermek: Down szindróma 1.

[cikkei] - 2004-03-30
Ma megközelítően minden 800. baba Down szindrómával születik. A Down-baba arca többnyire kerek, homloka lapos, s jellegzetesen mongol szemei vannak.
Sérült gyermek: Down szindróma 1.

Mivel genetikai eredetű betegség, a terhesség folyamán szűréssel felismerhető. A 35. életév után babát vállaló anyák gyakrabban szülnek Down-gyermeket, ezért az e kor után létrejövő terhességeknél minden esetben javasolják a vizsgálat elvégzését. Nem öröklődő, bár néha előfordulhat családon belül a halmozódás. Mutáció okozza e betegség-csoportot, a 21. kromoszóma nem párban, hanem úgynevezett triszómában, hármas csoportban fordul elő.

A Down-baba kicsi súllyal születik, s egész életében jellemzően kicsi lesz. Általában különböző fokú értelmi fogyatékossággal társul, az IQ 40-60 között mozog, szemben az átlagos 100-as értékkel. Mindannyian szívrendellenességgel élnek, többnyire ez okozza sajnos rövid életüket is. Izomtónusuk gyenge, kötőszöveti fejlődési gondjaik is vannak. Idegrendszerük lassabban fejlődik, s nem is éri utol az egészséges gyermekekét.

Ezek következtében a Down-baba csendes, nyugodt kisbaba, lassan fejlődik, kicsit lassabban reagál a körülötte zajló történésekre, nem sírós, jó alvó, de rossz evő. Gyakran beteges, gyenge. Beszélni, járni később tanul meg, s az önellátó tevékenység kifejlődéséhez is hosszabb időre van szükségük.

Ezek a száraz tények. De aki már látott Down-gyermeket, s eltöltött közöttük egy kis időt, igazán csodálatos élményt élhetett át! Melegszívű, nyitott, ragaszkodó, boldog teremtések! Bájosak és igyekvők! Igazi kisangyalkák. Ha megkapják mindazt a szeretetet, törődést, biztonságot és fejlesztést, amire minden emberi lénynek joga és szüksége van, igazi csodát képesek produkálni!

Sajnos, gyakran előfordul ma is, hogy ha nem vették a terhesség alatt észre, s megszületett a Down-baba, az orvos az intézeti elhelyezést javasolja a szülőknek. Pedig épp ezek a gyerekek a legragaszkodóbb, legszeretőbb gyermekek, s azok is maradnak egész életükre. Természetesen gyengeségük és fejlődési zavaraik miatt fokozott gondozásra és törődésre szorulnak.

Mit tehet a szülő, azon túl, hogy rendszeresen elviszi a megfelelő neurológiai és kardiológiai ellenőrzésekre, betartja a védőnő, az orvos tanácsait, korai fejlesztésre, tornára hordja, majd megkeresi a megfelelő közösséget, ahol a fejlesztést folyamatosan biztosítani tudják? Nagyon is sokat!

Az első időszakban a legfontosabb, hogy megtanulja elfogadni különleges gyermekét. Bűntudat, önvád és harag nélkül. Higgyék el, őt is ugyanúgy, talán még jobban lehet szeretni, s ha megismerik, éppolyan büszkék lesznek rá is!

Kép: William Murphy / Flickr

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja