SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az anyukák gyorsabban öregszenek, mint mások

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2018-03-08
Egy most megjelent tanulmány szerint sejtszinten mintegy 11 évvel gyorsabban öregszenek az édesanyák, mint "kellene". Az Oxfordi Egyetem szaklapjában megjelent cikk egy lehetséges választ is talált a problémára.
Az anyukák gyorsabban öregszenek, mint mások

A Human Reproduction című szaklap közölt nemrégiben egy tanulmányt, melyben 1954 nő vérmintáit vizsgálták meg. A kutatók az úgynevezett telomerek hosszúságát hasonlították össze.

A telomerek a sejtek DNS-ét hivatottak védeni - valahányszor egy sejt osztódik, a hosszú DNS lánc rövidül egy kicsit. Ha ilyenkor a géneket tartalmazó szakasz rövidülne, a sejt azonnal sérülne, génhibássá válna. Ennek kiküszöbölésére, az állati és emberi sejtek DNS-ében minden lánc végén van egy védelmi szakasz. Afféle kupakként sorakozó szekvencia, egy olyan rész, melynek semmi egyéb szerepe nincs, csak hogy osztódáskor ezekből "fogyjon", ne a sejt aktív DNS-éből. Mint a gyerek cipőjén az orrvédő, amiért nem kár, ha elkopik, mivel magában a cipőben nem esik kár, ha megsérül.
Ahogy azonban a cipővédő is zsurmolódik, "fogy" minden egyes fékezésnél a kismotorral, egyszer csak kilyukad, és ekkor a következő hatás már a cipő külsejét sérti fel.
A sejtekben, amikor az újabb és újabb osztódás után elfogy a védelmi rész, eltűnik a telomerek sora, akkor a sejt használhatatlanná válik, eljön a programozott sejthalál ideje. Így tehát egy sejt öregedését, "elhasználtságát" meg lehet állapítani abból, hogy a telomer-szakasz mennyire hosszú.

A vizsgált vérminták tulajdonosai 20 és 44 év közötti amerikai nők voltak, akik kérdőíven válaszoltak arra, hány gyermeket szültek. Az eredményen meghökkentek a tudósok, ugyanis azt tapasztalták, hogy az édesanyák sejtjeinek telomer szakasza rövidebb, mint gyermektelen társaiké. Átlagosan 11 évvel mutatták magukat öregebbnek az édesanyák sejtjei a korosztályukban elvárhatónál.

A felfedezés akkor sem dőlt meg, amikor a különböző etnikai, kulturális hovatartozást, anyagi körülményeket, vagy akár a dohányzást kizárták a vizsgálati tényezők közül.

Bár a jelenség okait nem pontosan értik a vizsgálatot végző orvosok, úgy vélik, az ok nem magában a szülésben keresendő - mivel egy korábbi kutatás, melyet finn kutatók végeztek, épp ellentétes eredményt hozott. Annak a vizsgálatnak - melyet a maja népcsoportban végeztek el - az eredményeit 2016-ban publikálták. Az ottani eredmények szerint minél több gyermeke volt egy nőnek, annál hosszabb volt a telomer szakasz, vagyis annál fiatalabb életszakaszban voltak a sejtek.

A mostani vizsgálat vezetője úgy véli, az összefüggés szoros a két eredmény között, és az idő előtti öregedés oka a nyugati világ anyukáira nehezedő stresszben keresendő - főként, mivel Amerikában nem létezik a Magyarországon működő Gyed/Gyes rendszer, a legtöbb anya a gyermekágyi időszak után visszatér a munkájához. A kutatók szerint érdemes figyelmet fordítani a vizsgálati eredményekre és arra, amire figyelmeztetnek.

Indexkép: maxpixel

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja