SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elég az egészséges táplálkozás a várandósság alatt?

Családinet [cikkei] - 2015-01-29
Sokat hallani az elmúlt években arról, hogy a baba és az anyuka egészsége érdekében már a várandósság előtt érdemes várandósok számára készített vitaminokat szedni. Ennek ellenére sokan szkeptikusak a témával kapcsolatban és úgy gondolják, bőven elég, ha a kismama odafigyel a táplálkozására. Megkérdeztük Csősz Katalin védőnőt, neki mi a véleménye.
Elég az egészséges táplálkozás a várandósság alatt?

Pár évtizeddel ezelőtt még semmit nem lehetett hallani a várandós vitaminokról, majd később többféle, kismamáknak való készítmény jelent meg a piacon, mondván, hogy segítségükkel elkerülhetőek bizonyos betegségek, fejlődési rendellenességek, ennek ellenére sok vélemény-ellenvélemény él a témával kapcsolatban. Hogy miért?

Régebben elég volt, ha a kismama odafigyelt az kerülte a káros szenvedélyeket.  Mára azonban sajnos változott a helyzet, hiszen az emberi szervezetre veszélyes anyagok lehetnek az élelmiszerekben. Például a nehézfémek közül az ólom, mint erősen mérgező hatású szennyezőanyag elsősorban az ipari létesítmények, és nagy forgalmú utak közelében termesztett növényekben fordul elő, valamint a vizekben. Ráadásul a túlzott műtrágyázás miatt a talaj és a talajvíz is szennyezett lehet nitrátokkal, ami azért baj, mert a nitrát- és nitrittartalmú élelmiszerek, víz fogyasztása a csecsemőkre nézve különösen veszélyes. A növényvédő szerek a szervezetben felhalmozódva anyagcsere-zavarokat okozhatnak. Az igaz, hogy élelmiszerek hormon- és antibiotikum tartalmát szigorúan szabályozzák az
EU-ban, de még így is egészségügyi kétségek merülnek fel ezzel kapcsolatban.

Csökkent vitamin és ásványi anyag tartalom

A Világ Antidopping Szövetségének felmérése alapján az elmúlt 20 évben 70%-kal csökkent a zöldségek és gyümölcsök vitamin- és ásványianyag-tartalma, és a hosszú szállítási idő és eltarthatóság érdekében vegyszerrel kezelik azokat- mondja Csősz Katalin.

Ez pedig összefüggésben lehet a vetélésekkel is, és statisztikák szerint a megfogant terhességek 20, a felismert terhességek 10 százaléka végződik spontán vetéléssel. Az ismétlődő vetélések gyakorisága a népességben 1-2 százalék, a harmadik után az ismétlődés kockázata több mint 55 százalék.

A spontán vetélés egyik oka lehet az alultápláltság vagy vitamin,- ásványi anyaghiány, illetve bizonyos fertőzések. Természetes élelmiszerekből a várandós nem képes fedezni a szükséges anyagokat, ezért javasolt pótlásuk várandós vitamin formájában. Fontos szerepük van egyes fejlődési rendellenességek kialakulásának megakadályozásában is. A legjobb, ha olyan szerves formában előállított készítményt választ a kismama, ugyanis ezek jobb lényegesen jobb felszívódásúak.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy napjainkban az emberek egyre későbbi életkorban alapítanak családot, ezért a megnövekedett vitamin, és ásványi anyag igényt pótolni szükséges!

Már a terhesség előtt érdemes

Már a fogamzás előtt legalább egy, de inkább három hónappal érdemes elkezdeni a vitaminok szedését, hiszen a várandósság kezdeti időszakában, amikor még nem is tudjuk, hogy kisbabát várunk, mennek végbe a létfontosságú fejlődési folyamatok. Így tehát a megfelelő táplálkozás mellett vitaminok/ásványi anyagok/nyomelemek pótlásával biztosíthatjuk magunk számára az egészség megőrzését, és a kisbabánk egészséges fejlődését.

Forrás: Trimeszter
Fotó: graur razvan ionut/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja