SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alkalmas-e fogamzásgátlásra a hőmérő módszer? Mire használhatjuk még?

Lakatos Dóra [cikkei] - 2021-10-15
Az utóbbi években rengeteget hallhattunk a hőmérő módszerről a fogamzásgátlás témájában, de ha máskor nem is, legkésőbb babatervezéskor feltétlenül találkozunk vele. Mire való a "hőmérőzés", és mennyire hatásos?
Alkalmas-e fogamzásgátlásra a hőmérő módszer? Mire használhatjuk még?

Fogamzásgátlás hőmérő módszerrel


Mit állapítunk meg a hőmérő módszerrel?

A módszer lényege, hogy kideríthessük, hozzávetőlegesen mikor van peteérésünk, így megtudhatjuk, melyik napon vagyunk a legtermékenyebbek, és melyek azok a napok, amelyeken a legkisebb az esélye annak, hogy teherbe eshetünk. A menstruációnk közeledtét is elárulja a hőmérőnk, feltéve, hogy helyesen használjuk.
 

Mit és mikor kell mérnünk?

A módszer használata során az ébredési hőmérsékletünket kell megmérnünk. Fontos, hogy éjszaka legalább 5-6 órát aludjunk. Az ébredési hőmérsékletet mindig nyugalmi állapotban kell mérnünk, tehát amint kinyitjuk a szemünket, rögtön a hőmérőért kell nyúlnunk. A mérés előtt és alatt kerülnünk kell a mozgást annak érdekében, hogy az eredmény pontos legyen.

A mérést testüregben kell végezni, nem pedig hónaljban, tehát szájban, hüvelyben vagy végbélben kell történnie. Mindig a ciklusunk első napján, tehát a menstruáció első napján kell elkezdenünk a mérést, és a kapott hőmérsékletet fel kell jegyeznünk, hogy később összehasonlíthassuk a többivel.

Ha csak pár napig vagy egy-két hétig mérjük a hőmérsékletet, abból önmagában semmilyen eredményt nem tudunk majd kiszűrni, a mérést hetekig kell folytatnunk.


Hogyan tudjuk megállapítani a peteérést a testhőmérsékletből?

A nők ciklusa két fázisra osztható. Az első a follikuláris szakasz, ami az ovuláció előtti napokat foglalja magában. Ebben a szakaszban az ösztrogénhormon dominál, ami befolyásolja a méhnyakat és a méhnyaknyákot, a hőmérsékletet viszont nem, ilyenkor tehát az ébredési hőmérsékletünk nagyjából ugyanolyan marad az ovuláció napjáig.

A második szakasz a luterális szakasz, ami a ciklus ovuláció utáni részét foglalja magában. A sárgatest, ami ovuláció után az üres tüszőből kialakul, progeszteronhormont termel, ami megemeli a hőmérsékletet, tehát a hőmérséklet növekedése azt jelzi, hogy már túlvagyunk az ovuláción.

Néhány nőnél az ovuláció napján hőmérsékletesés következik be, majd a következő nap látványosan megugrik, másoknál fokozatosan emelkedik a hőmérséklet.

A legfontosabb dolog, amit érdemes észben tartanunk ennek a módszernek a kapcsán, hogy kizárólag a testhő mérésével nem tudjuk pontosan megállapítani az ovuláció napját, és nem fogjuk pontosan tudni, hogy melyik napon kell összebújnunk a párunkkal, ha babát szeretnénk. Amire jó lehet ez a módszer, az az, hogy utólag meg tudjuk állapítani, volt-e egyáltalán peteérésünk, és melyek azok a napok, amikor már biztosan túlestünk rajta.


Milyen hőmérőt használjunk?

A sima digitális hőmérők nem elég érzékenyek ennek a fajta mérésnek az elvégzéséhez, így hagyományos, vagy minimum 2 tizedesjegyig mérő hőmérőt kell használnunk. Ha mindenféleképpen pontos eredményeket szeretnénk, érdemes lehet beszereznünk egy ovulációs hőmérőt, amit pontosan erre a célra fejlesztettek ki. A legfontosabb, hogy mindig ugyanazt a hőmérőt használjuk, hőmérőváltásnál ugyanis változóak lehetnek az értékek, ami a kiértékeléskor megtévesztő lehet.


Az eredményeket számtalan dolog befolyásolhatja

A hőmérséklet változását szinte bármi befolyásolhatja: ha kicsivel később fekszünk le, ha betegek vagyunk, ha gyógyszert szedünk, ha megiszunk egy pohár bort, ha stresszesek vagyunk, de akár egy kiadósabb vacsora is. Ez is azt jelzi, hogy a módszer önmagában egyáltalán nem megbízható.
 

Hogyan használható a hőmérőzés fogamzásgátlásra?

A hőmérő módszer nem tartozik a legmegbízhatóbb fogamzásgátló módszerek közé, azonban ha mindenáron szeretnénk fogamzásgátlásra használni, érdemes egy másik módszert is használni mellé.

A szimptotermális módszer lényege, hogy a hőmérő módszert társítjuk a nyák vizsgálatával, és a két tényező együttes vizsgálatából kiderül, melyek a termékeny és terméketlen napok. Ha a terméketlen napokra szeretnénk időzíteni a védekezés nélküli együttléteket, akkor a 6 alacsonyabb hőmérsékletű nap után 3-4 nappal lehetünk biztosak abban, hogy már nem vagyunk termékenyek.

A szakemberek egyáltalán nem ajánlják fogamzásgátlásra a hőmérőzést, és csak azoknak ajánlott a védekezés nélküli együttlét a terméketlen napokon, akik alaposan tanulmányozták a szimptotermális módszert. Az időben lefekvés, elegendő alvás és a reggeli testhőmérséklet nyugalmi állapotban történő mérése mellett is rengeteg a befolyásoló tényező, ez pedig a legtöbb ember számára túl nagy fáradtságot és túl csekély biztonságot nyújt egy-egy védekezés nélküli együttlét érdekében, a módszer ráadásul a nemi betegségek vagy fertőzések ellen nem véd, így érdemes lehet valamilyen biztonságosabb módot keresnünk.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja