SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy ősi játék, amiről sosem gondoltad volna, hogy mennyire fejleszti gyermeked - a hintázás csodálatos hatásai

Németh Noémi [cikkei] - 2015-02-11
Amióta csak feltalálták a hintát, generációk kedvenc játéka, nem véletlenül. A te gyereked is sokat hintázik? Jól teszi! Sokkal többről van szó, mint egy egyszerű és szórakoztató játékról: fejleszti gyermeked mozgáskoordinációs és agyi képességeit is, ezt ma már tudományos kutatások is igazolják.
Egy ősi játék, amiről sosem gondoltad volna, hogy mennyire fejleszti gyermeked - a hintázás csodálatos hatásai

Már az anyaméhben is hintázunk

A ringó mozgás utáni vágy, az, hogy ez még felnőtt korban is megnyugtat minket, az anyaméhen belüli élményeinkre vezethető vissza. 9 hónapon át érezhettük ezt a fajta mozgást, ezért mindig is kellemes emlékeket ébreszt bennünk. 
Amikor egy terhes nő sétál, vagy bármilyen formában mozog, azt a baba az anyaméh védelmében letompítva, a magzatvízben hullámzó, ringó mozgásként éli meg. Ebből fakadóan már a pici babák is ösztönösen szeretik a ringatást. Egyedül, maguktól is gyakran végeznek hintázó mozdulatokat mászás, ülés vagy fekvés közben. E gyakorlatok közben félelmek, szorongások, belső feszültségek oldódnak bennük. 
A későbbiekben, nagyobb korukban is megpróbálnak - az anyukák aggodalma ellenére - minden arra alkalmas, mozgó tárgyon, széken is hintázni. Ez a késztetés az ember egész életét végigkíséri - felnőtt korban is megnyugtatóan hat ránk a függőágyban, hintaszékben való ringatózás.

Mit és hogyan fejleszt a hintázás?

Ahhoz, hogy a hinta egyenletesen haladjon előre-hátra, összehangolt, tudatosan megválasztott mozdulatsorokat kell végeznie a gyermekeknek. Az előre-, hátradőlés, ezzel egyidőben a láb ellentétes irányba történő mozgatása koncentrációt, komoly agyi aktivitást igényel. Ez a fajta mozgás egyszerre erősíti az izmokat és a mozgáskoordinációhoz tartozó agyi képességeket is.

A fejlődést a lendülés-fékezés-újralendülés és megállás folyamatos váltakozása, és az állandó egyensúlykeresés eredményezi. Kutatások szerint a fékezés technikája nehezebb, mint az elindulásé, hintázás közben pedig ezt is elsajátítja a gyermek. Minél több, egyre bonyolultabb mozgást végez, az agya annál fejlettebb tevékenységekre lesz képes.

Amikor megtanul helyesen hintázni, akkor az egész testét összehangoltan, pontosan képes mozgatni, a meghatározott izomcsoportokat a megfelelő időben képes feszíteni és lazítani, a folyamatos mozgás során pedig a biztos egyensúlyozás képességét is elsajátítja. Ez a képesség az alapja a finomabb, precízebb izommozgások helyes kialakulásának, mely a későbbiekben az írástanulás elengedhetetlen feltétele lesz.

Számos pszichológus és pedagógus egymástól függetlenül jutott arra a következtetésre, hogy azok a gyermekek, akik kiskorukban sokat hintáztak, könnyebben tanulnak meg írni és olvasni, valamint ritkábban cserélik fel a b, d és p betűket. A hintázó mozgás erősíti a két agyfélteke közötti kapcsolatot, ezáltal a gyermek gondolkodási képességeit is fejleszti.

A hintázás további pozitív következménye a gyermek saját testének megismerése, a helyes testkép kialakulása, a térben való tájékozódás és egyensúlyérzék fejlődése. Szakértők szerint még a beszédfejlődésben is fontos szerepet játszhat a rendszeres hintáztatás. Fejlesztő hatása mellett kitűnő szórakozás is, a gyerek felesleges energiáinak levezetésére is tökéletes módszer.

A hintázás terápiás hatása

Amerikai gyermekgyógyászok figyelték meg, hogy a koraszülött babák gyorsabban gyarapodnak, ha naponta háromszor, legalább fél órán át hintáztatják őket egy függőágyban. A tudományos kutatások során ismét bebizonyosodott, hogy nagymamáink bizony ebben a témában is "tudtak valamit" - nem véletlenül altatták, ringatták bölcsőben a csecsemőket. 

A hintázó mozgás stimulálja az agykérget is. Itt található az agy koncentrációért felelős része, ezért a figyelemzavarban szenvedő gyerekek esetében különösen fejlesztően hat a rendszeres hintázás.

Irány a játszótér!

A fentiek tudatában reméljük, hogy te is másként fogsz ezután a hintázásra tekinteni. Ha van rá lehetőség, szerezz be egy otthoni hintát, melyen bármikor kedvére szórakozhat gyermeked rossz idő esetén is - közben napról napra fejlődhetnek képességei. Ha erre nincs lehetőséged, akkor amennyiszer csak lehet, vidd ki a szabadba, és ha nem akar leszállni a hintáról, engedj a gyakran elhangzó kérésnek: „Csak még 5 percet...”. Gondolj arra, hogy a jó szórakozáson felül milyen pozitív hatást fejt ki gyermekedre. Ha olyan helyen vagytok, ahol nem csak gyerekhinta van, pattanj fel mellé! Egészen biztosan értékelni fogja, hogy anyu/apu is beszáll a játszótéri játékba, és garantáltan te is nyugodtabb leszel egy kis ringatózás után.

Kép: www.foter.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja