SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Dadogás

Sólyom Vanda [cikkei] - 2009-11-27
A dadogás nagyon összetett jelenség. Megértésével és megfelelő hozzáállással nagyban segíthetjük a dadogó ember kommunikációját.
Első cikkemben a fontosabb tudnivalókat gyűjtöttem össze, melyek a beszédhiba megismeréséhez szükségesek.
Következőkben arról is olvashatnak majd, mik azok a teendők, melyekkel hozzájárulhatunk a javuláshoz.
Dadogás

A dadogás, a beszéd összerendezettségének görcsös zavarában mutatkozik meg. A dadogó beszédét szaggatottság jellemzi, üteme, ritmusa felbomlik. A probléma gyakran más beszédhibákhoz kapcsolódva is megjelenhet.

Abban szinte minden szakember egyetért, hogy a görcsös megakadások hátterében nagyrészt pszichés okok állnak. Bár kialakulásában az öröklődésnek is szerepe lehet. Sokszor a gyermek dadogását korábbi traumatikus élmény, sokk okozza. Ez lehet baleset, szülőtől való hirtelen elszakadás, rossz élmény. A terapeuta feladata, hogy ezeket felkutassa, megismerje, majd eszerint kezdje meg a gyermek lelkét és beszédét egyaránt gyógyítani.

A dadogás fajtái, és ebből adódóan tünetei is igen sokrétűek lehetnek. Tény, hogy nincs két egyforma dadogó, de egy dadogó dadogása is változékony képet mutathat. A beszédhibás ember állapota bizonyos helyzetekben javul, máskor pedig romlik. Ennek oka abban keresendő, hogy a beszéd minőségére rendkívül sok külső elem van hatással. A környezet feladata, hogy olyan légkört teremtsen a dadogó számára, amiben beszédhibája csökken, netán meg is szűnik.

A tünetek között lehetnek görcsös megakadások, beszédfélelem, beszédgátlás, sajátos légzés. Emellett feltűnő lehet, ha megjelennek különböző, a beszédet kísérő együttmozgások. Ezek lehetnek akaratlanok, és akaratlagosak is. Utóbbiak a beszéd megsegítésére, a görcs feloldására irányulnak. Ezen tünetek mellett, jelentkezhetnek írásban észrevehető jellegzetességek is.

A dadogóknál sok esetben megfigyelhetünk úgynevezett pszichés sajátosságokat. Ezek a gyermekek/felnőttek általában introvertált, kiegyensúlyozatlan, bizonytalan személyiségek. Általában megjelenik Náluk az erős beszédfélelem, beszédgátlás.

A pszichés eredet miatt, a logopédiai terápia mellett érdemes pszichológus segítségét is igénybe venni.

A logopédiai terápia akkor lehet sikeres, ha a logopédus megfelelő módszerekkel, hozzáállással kezeli a gyermeket. Általánosságban elmondható, hogy egy sikerre vezető dadogás terápia az ellazulásról, a nyugalomról, az elfogadásról szól. A logopédus javítja a beszéd folyamatosságát, ritmusát, oldja a beszédgátlást és korrigálja a dadogás járulékos tüneteit.

A dadogó terápia fontos eleme az ellazulást segítő gyakorlatok, módszerek alkalmazása, a pozitív légkör megteremtése.

A cikk folytatása: Dadogás 2.

Fotó: www.foter.com


Sólyom Vanda

http://logopedia.hupont.hu

Sólyom Vanda


Sólyom Vanda
Logopédus

Elérhetőségeim:
E-mail: solyomvanda@gmail.com
Honlap: http://logopedia.hupont.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja