SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vihar a biliben (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Estók Anikó [cikkei] - 2011-04-19
A szobatisztasághoz közel sem biztos, hogy csak a jól ismert hosszú és kanyargós ösvény vezet. Az EC módszerrel sokkal hamarabb és biztosabban szoktathatók rá a babák a záróizmok tudatos használatára.
Vihar a biliben (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

A gazdasági válság idején minden családban előtérbe kerül a spórolás. Nem feltétlenül ezért egyre népszerűbb a pelenkátlanul módszer, de ez is egy kellemes hozadéka. Magam is emlékszem a félve elvégzett számításokra, vajon mennyi pénzt hagyunk ott a pelenkára egy hónapban, a szobatisztaságig hátralévő időbe bele sem mertem gondolni. Akkoriban én nem hallottam az EC-ről, pedig szerintem kipróbáltuk volna.

A módszer lényege, hogy már 2-3 hónapos kortól odafigyeljünk a kisbabánk jelzéseire. Megtanuljuk értelmezni a reakciókat és egy idő után kialakul a teljes összhang, amelyben szavak nélkül is egyértelművé válik mikor kell éppen pisilnie, kakilnia szemünk fényének.


Hogyan kezdjünk hozzá?

Amikor úgy gondoljuk kisbabánknak "ki kell mennie", levetkőztetjük és alkalmas testhelyzetben egy edény fölé tartjuk, hogy kényelmesen elvégezhesse a dolgát. Közben kiadunk valamilyen jelet, például a "psss" hangot, ezt megtanulja asszociálni az ürítéssel. Ha a csöppség 1-2 percen belül nem könnyít magán, esetleg nyilvánvaló jelét adja, hogy nem kell pisilnie, felöltöztetjük. A csecsemőknek 6-7 hónapos korukig van egyfajta tudatosságuk a vizelet- és székletürítésükkel kapcsolatban. Amikor pisilni viszik őket és hallják az ismerős "psss"-t, képesek akaratlagosan ellazítani a záróizmukat ha érzik, hogy hólyagjukban vizelet van.

A módszernek köszönhetően kevesebbet érintkezik a baba bőre széklettel, vizelettel és sokkal tisztább, szabadabb érzést ad neki a pelenka nélküliség. Az anya-gyerek kapcsolatra is igen jótékony hatással lehet, hiszen ott vagyunk, amikor szüksége van ránk, felismerjük mit szeretne és segítünk neki. Ha a babák választhatnának, szerintem nem a pelenkára szavaznának!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja