SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Zsebpénz - a felnőtt kor kezdete

Kókai Kata [cikkei] - 2005-04-24
A felnőttek igen eltérő nézeteket vallanak arról, hogy egy gyereknek szüksége van-e a zsebpénzre, s ha igen, hány éves kortól. A kérdés eldöntésében nem csak a család anyagi helyzete, hanem a gyermek környezete is fontos szerephez jut.
Zsebpénz - a felnőtt kor kezdete

 

Ha az osztálytársak már maguknak vehetik az ebédet, egyedül vásárolhatnak játékot, ruhát, gyermekünk hátrányos helyzetben érezheti magát, ha ő nem teheti ugyanezt.  Egyfajta gyermeki harc ez az anyagi önállóságért folytatott küzdelemben.

 

Minden édesanya arra vágyik, hogy gyermekéből talpraesett, felelősségteljes felnőttet neveljen, aki könnyedén veszi a nagybetűs élet akadályait. A zsebpénz, melyet sok szülő ellenez, jó eszköz lehet ennek elérésére. Ha iskolás korban, teljesítményarányosan biztosítunk zsebpénzt gyermekünknek, könnyen megtanulhatja, hogy céljai eléréséért meg kell küzdenie, s ezáltal hamarabb megérti: édesanyja pénztárcája sem feneketlen, s akárcsak a zsebpénz, a szülői kereset is hamar elfogy, ha nem osztják be megfelelően.

 

Akár kisebb korban is elkezdhetjük gyermekünk önállósítását. Amikor még csak a perselyben gyűjti a zsebpénzt, megtaníthatjuk arra, hogyan spóroljon. Később, ha már saját igényei vannak, megtanulja a választás fontosságát; ha nincs elég pénze arra, hogy mindent megvásároljon, el kell döntenie, melyik dolog fontosabb számára. Bár a szülők legnagyobb félelme, hogy gyermekük értelmetlen dologra költi pénzét, minden egyes cukorka vagy játék megvásárlása egy-egy fontos dologra tanítja meg a gyermeket; hogyan ossza be a pénzét, vállalja a döntéseit és ismerje fel, hogy sokszor nem kaphat meg mindent, amit szeretne.

 

Természetesen a zsebpénz összegét a szülő kell, hogy meghatározza, így a gyermek már korán hozzászokhat, hogy fizetésének mértékét nagy valószínűséggel mások szabják majd meg. Már az első zsebpénznél meg kell húznunk a határvonalakat; mennyi pénzzel rendelkezhet önállóan gyermekünk, s ennek egy részét mire kell költenie. Először hetente kapjon pénzt, hogy megtanulja annak rövid távú beosztását, később akár egy hónapra járó összeget is adhatunk.

 

A tinédzserek szülei gyakran mélyen a zsebükbe nyúlnak, hogy gyermekük egy bizonyos színvonalon élhessen. Sokan kollégiumban töltik középiskolai éveiket, így az addig szülőktől kapott mindennapi cikkeket is maguknak kell megvásárolni. A megnövelt zsebpénz összeg megtévesztő lehet; bár a gyerek nagyobb összeghez jut, ugyanazt vásárolja meg, amit otthon szüleitől biztosítottak. Akárhogyan is vélekedünk a zsebpénzről, tény, hogy a gyermekek ugyanakkora költséget jelentenek, ha a szülő gazdálkodik a pénzzel. Már csak azt kell eldönteni, vajon mikor, és mekkora anyagi függetlenséget engedünk meg gyermekünknek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja