SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Minden 6. gyermeket érint hazánkban, mégis ismeretlen rendellenesség

Családinet [cikkei] - 2016-10-26
Október a Szenzoros integrációs zavar (SPD) hónapja. Ez a hazánkban kevésbé ismert neurológia probléma minden hatodik - szerényebb becslések szerint - minden 10. gyermeket érint.
Minden 6. gyermeket érint hazánkban, mégis ismeretlen rendellenesség

A szenzorosság az ingerfelvevés zavaraként igencsak meg tudja nehezíteni a sokszor kiemelkedően intelligens gyerekek és családjuk életet, különösen, ha társdiagnózissal is párosul. Ezek a gyerekek minden külső ingert (nem csak a jól ismert ötöt, hanem egyes neurológusok szerint akár 21-et is) vagy túl erősen, vagy éppen kevéssé érzékelnek.

A legfontosabb érzékek: a látás, hallás, szaglás, ízlelés, érintés, egyensúly (vesztibuláris rendszer), kémiai és a proprioceptív (különböző testrészek testhez viszonyított helyzetének érzékelése). Zavarják őket a hangok, a fény, az érintés, az egyensúlyából való kimozdítás, vagy éppen rossz evők, alvók, túlmozgásosak, gyakori a megkésett beszédfejlődés, "hisztisek", "neveletlenek".

"Szeretnénk felhívni a szülők figyelmét a problémára és a mielőbbi - lehetőleg 2 éves kor körüli - felismerésre. A korai fejlesztés csodákra képes." - Mondta el Szabó Emília a Zurzavaroscsalad.blog.hu oldaltól.
"Az Ayres/SZIT-, Tomatis terapia, a diéta, logopédus együttes munkájával a gyermek megtanulja a nehéz helyzeteket kezelni, csökken fusztráltsága. Idősebb korban sokat segít az úszás, lovaglás, küzdősportok, falmászás. Minden korban sokat tehet a szülő és az idegrendszer magától is érik" - emelte ki Szabó Emília.

„Bence első gyermek, így nem nagyon volt tapasztalatunk" – meséli egy érintett anyuka. "Már a legelső pillanattól problémák voltak az alvással: nem lehetett letenni, óránként kelt, gyors mozgásfejlődés (bár esett-kelt), túlmozgás jelemezte, nem bírta az erős fényeket, a hangokat, a tömeget (értsd 3 barát látogatása).
Ez később más formát öltött: már csak tréning nadrágot volt hajlandó felvenni, a kézmosás egy tortúra volt, nagyon válogatós lett, 5 féle ételt volt hajlandó megenni (ezek elsősorban textrúrájukban hasonlítottak) és sokat panaszkodott a zajra, szagokra.
Szerencsénk volt, mert a megkésett beszédfejlődés miatt nyomozásba kezdtünk, de sajnos az általunk felkeresett alapítványok, gyógypedagógusok, mozgásterapeuták és két neurológus is mindent rendben talált. Másfél év és a Google segítsége kellett egy diagnózishoz és a megfelelő fejlesztés megkezdéséhez.”

„Bence története tipikusnak mondható sajnos, épp ezért fontos, hogy a szülő higgyen a megérzéseiben.” - teszi hozzá Emília.
„Ezek a gyerekek megmutatják, hogy mi is az igazi bátorság, milyen nap mint nap szembenézni a félelmekkel, kitartóan leküzdeni az akadályokat, hősiesen dolgoznak a szüleik és fejlesztőik segítségével azon, hogy egyszer számukra is könnyen elviselhető legyen a világ.”
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja