SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Büntetés helyett együttműködés - 2. rész

Skita Erika-Turáni Szabolcs [cikkei] - 2016-10-25
A büntetés értelmezésében ritkán alakul ki vita a beszélgető partnerek között. Bár talán ez nem az a téma, amit két szülő a játszótéren homokozó gyermekeik felügyelete közben kibeszélne, mégis a hétköznapi alkalmazása sok család esetében bevett szokás.
Büntetés helyett együttműködés - 2. rész

Mindenesetre mindenkinek, legyen szülő vagy nem szülő, megvan a véleménye a büntetésről, mint gyermeknevelési módszerről. Az érdekes rész ott következik, hogy azok a szülők is, akik ellenzik, és nagyon nem szeretnék ezt alkalmazni, sokszor kerülnek olyan helyzetbe, amikor úgy érzik, nem maradt más lehetőségük, mint büntetést alkalmazni. Pedig a büntetéssel sok probléma van, túl sok a káros mellékhatása. Ha ehhez hozzáteszem azt, hogy annak az esélye, hogy egy megbüntetett gyermek ezután elfogadja az adott szabályt és motivált lesz annak megtartására igen közel áll a nullához, még borúsabb lesz az összkép.

Azt nem is gondolom, hogy túlságosan részleteznem kellene, hogy a megbüntetett gyermek nem fog túl pozitív érzelmeket táplálni a büntetést kiszabó személy irányába, legyen az szülő, pedagógus, vagy bárki más. Könnyen érezhetik a gyermekek ilyenkor azt, hogy igazságtalanság áldozataivá váltak. Az igazságtalanságot pedig - még a kevésbé önérzetes gyerekek is gyakran így érzik -, illendő lenne megbosszulni.
Bár valójában a bosszú kivitelezésére ritkán kerül sor, azért belátható, hogy magában a puszta gondolatmenetben is sok romboló hatás van. Ilyen érzelmi állapotban nem várható el a gyerekektől, hogy azon gondolkodjanak, hogy máskor hogyan fogják az adott szabályt betartani. Inkább gondolkodnak azon - a negatív érzések megélése mellett -, hogyan tudják megismételni a szabály áthágását anélkül, hogy arra fény derülne. Anélkül, hogy lebuknának. Az adott cselekedet iránti vágy nem szűnik meg a büntetés elszenvedésével. Tehát a büntetés kerülő utakra sarkallhat adott esetben.

Aztán persze szülőként sokszor rá lehet csodálkozni az idősebb gyerekek moralitására. Értetlenül lehet állni a meglepő helyzetek előtt. „Hogyhogy az én gyermekem nem mond igazat? Mi otthon nem ezt tanítottuk neki. Nem is tudom hol láthatott erre példát, hol tanulhatta ezt meg.”
Pedig csak a büntetés egyik káros mellékhatásáról beszélünk. Mert a büntetés lehetősége arra kényszeríti a gyerekeket, hogy egy helytelen konfliktuskezelési stratégiát alkalmazzanak, azaz elferdítsék az igazságot.

Érdekel a téma, szeretnél többet tudni, hogy mit lehet szülő gyermek kapcsolatban alkalmazni büntetés helyett? Regisztrálj most az ingyenes webináriumra: 
http://www.ertsunkszot.hu/buntetes-helyett-egyuttmukodes-webinarium-csaladinet

Olvasd el a cikk első részét is:
Büntetés helyett együttműködés

Fotó: TawnyNina/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja