SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hiperaktivitást okozhat a kevés alvás?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-07
Amsterdami kutatók szerint a túl késői fektetés és az esti tabletezés okolhatóak a hiperaktivitás kialakulásáért gyerekkorban - számolt be a Daily Mail.
Hiperaktivitást okozhat a kevés alvás?

A figyelemzavaros hiperaktivitás (ADHD) húszból egy gyermeket, főleg fiúkat érint. Az ebben szenvedő kicsiknek nehezükre esik a kitartó koncentrálás, és többek között ez okoz magatartászavarokat náluk. Az érintett szülőknek a gyermekükkel való mindennapos küzdelem mellett még külön problémát szokott okozni, hogy környezetük – és igen gyakran saját maguk – szerint valahol ők rontották el.

Az Európai Pszichofarmakológiai Kollégium hétvégi konferenciáján ismertetett kutatás is ezt a nézetet látszik támogatni. Az amsterdami VU Medical Centre munkatársai ugyanis azzal az eredménnyel álltak elő, hogy az este sokáig tabletező, majd későn fekvő, ezért kialvatlan gyerekek körében az átlagosnál sokkal magasabb az ADHD-sok aránya.

A diagnosztizált hiperaktívok kétharmadának napi ritmusa ugyanis átlagosan másfél órával van elcsúszva a többiekéhez képest: ez azt jelenti, hogy ezen gyerekek a társaiknál 90 perccel később kerülnek ágyba, reggel azonban ugyanakkor kell kelniük, ezért folyamatosan kialvatlanok.

A kutatás egyik munkatársa, Sandra Kooij professzor szerint nem egyértelmű, hogy az ADHD okozza-e a kevés alvást, vagy fordítva, azonban – mint fogalmazott – „bizonyítást nyert, hogy a hiperaktivitás és az alvászavar egy tőről származik.”
 

Mi okozza a hiperaktivitást?

A kutatókat is évtizedek óta megosztja a kérdés, hogy felelős-e a szülő, és ha igen, milyen mértékben azért, ha hiperaktív lesz a gyermeke. Sokak szerint a betegség genetikai okokra vezethető vissza, mások úgy vélekednek, hogy ha akadnak is az állapotra hajlamosabb gyerekek, a magatartászavar kialakulásáért főleg nevelési hiányosságok felelősek.

A többség valahol középúton foglal állást. Az uralkodó nézet szerint a biológiai tényezők, mint bizonyos fokú agyi károsulás és a kedvezőtlen környezeti hatások, mint például a rosszul működő család egyaránt felelősek lehetnek a probléma kialakulásáért. Sok pszichológus úgy tartja, hogy ma nincs is több hiperaktív gyerek, mint régen, csak az elvárások változtak: kevesebbet engedjük őket szaladgálni, dombról legurulni, több időt kell nyugodtan tölteniük az iskolában, amit sokan nagyon rosszul tűrnek. Más szakemberek pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy az utóbbi időben jellemző lett a pusztán a helytelen nevelés következtében kialakult problémákat is hiperaktivitásnak bélyegezni, ami nagyban torzítja az adatok hitelességét.

Fotó: Venturist / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja