SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermekek egészségtudatosságra való nevelése egyszerűbb, mint gondolnánk

Családinet [cikkei] - 2023-07-31
A gyermek egészségtudatosságának fejlesztése nélkülözhetetlen az egészséges életmód kialakításában és hosszú távú jólétük szavatolásában. A nyári időszak tökéletesen alkalmas arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk ennek, a szakértő szerint pedig mindezt öt egyszerű lépésben megtehetjük.
A gyermekek egészségtudatosságra való nevelése egyszerűbb, mint gondolnánk

„Napfényre, vízre, teljes értékű táplálkozásra, friss levegőre, sok nevetésre, testkontaktra és biztonságos környezetre van szükségünk ahhoz, hogy egészségesek legyenek gyermekeink” – vallja B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu, aki mindig is fontos feladatának tartotta, hogy felhívja a figyelmet az egészséges életmódra, az ételpazarlás tudatos kerülésére és a tapasztaláson alapuló tanulásra. Mindezek rendkívül jól ötvözhetők akkor, ha a gyermekeinket szeretnénk egészséges életmódra tanítani.

Ahhoz, hogy ez a törekvésünk sikeres legyen, érdemes betartanunk néhány alapszabályt.

1. Legyünk mi a példa! Ha szülőként mi magunk egészséges életmódot folytatunk, változatosan táplálkozunk, rendszeresen mozgunk és gondoskodunk az egészségünk megőrzéséről, gyermekünk is követni fogja a példánkat.

2. Törekedjünk a kiegyensúlyozott étkezésre! Kínáljunk sokféle egészséges élelmiszert a gyermekeinknek. Kerüljenek az asztalra akár saját magunk által a kertben, vagy a balkonon megtermelt friss, szezonális zöldségek és gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék és sovány fehérjék. Az ételek elkészítésének folyamatába vonjuk be a gyermekünket is, közben pedig beszélgessünk az egészséges táplálkozás fontosságáról.

3. Töltsünk minél több időt a szabad levegőn. Biciklizzünk, sétáljunk, ússzunk, játszunk a természetben. Tegyünk meg mindent azért, hogy a testmozgás, a szabad mozgás pozitív élmény legyen a gyermekünk számára.

4. Csökkentsük a képernyőidőt és fordítsuk a figyelmet az együtt töltött időre, a közösen végezhető tevékenységekre, a kreatív játékokra, a szabadban űzhető tevékenységekre, a valóságban és nem a virtuális valóságban eltöltött időre.

5. Alakítsunk ki olyan szokásokat, amelyek a testi, lelki egészségét szolgálják. Az alapvető higiéniás rutinokon kívül gyakorolhatjuk gyermekünkkel a meditálást, a jógát is, de fontos, hogy megtaláljuk azokat a szabadidős tevékenységeket, amelyek számára különösen fontosak a mentális és érzelmi egészséghez, így az általános jóléthez és jólléthez is.

+1: A pozitív megerősítés az egészségtudatosságra nevelésben kulcsfontosságú. Ismerjük el és csatoljunk vissza pozitívan gyermekünknek, amikor egészségtudatos döntéseket hoz. Ezzel nem csak az önbizalmát erősíthetjük, de az egészséges életmódhoz való hozzáállása is zsigerivé válhat.

B. Szirtes Dóra szerint azonban fontos, hogy emlékeztessük magunkat arra, hogy az egészségtudatosság nem egyik napról a másikra alakul ki sem a felnőttekben, sem pedig a gyerekekben. Időre, valamint folyamatos támogatásra, visszacsatolásokra van szükség. És türelemre. Nem csak gyermekünk, hanem saját magunk irányába is, hogy az újonnan kialakult szokásaink rutinná, az egészségtudatosságunk pedig természetes életmódunkká váljon.

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja