SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit csináljunk gyereknapon?

Somodi Eszter [cikkei] - 2011-05-23
Május utolsó hétvégéjén elérkezik a gyerekek napja. Ilyenkor körülöttük forog a világ, igyekszünk mindenben a kedvükben járni, minél többet velük lenni. Hogyan töltsük ezt a napot, hogy emlékezetes legyen az egész család számára?
Mit csináljunk gyereknapon?

Nem vagyok annak híve, hogy ilyenkor is tárgyi ajándékokkal, drága játékokkal halmozzuk el őket. Persze valami aprósággal meglephetjük gyermekünket, de próbáljuk inkább az időnket, figyelmünket, szeretetünket nekik ajándékozni – ezen a napon extra mennyiségben! Még gyereknap előtt kérdezzük meg, mihez volna kedvük, mivel szeretnék tölteni ezt a napot! Nézzünk körül, milyen szabadtéri gyermeknapi rendezvények vannak a környékünkön, ezeket is beszéljük át a kicsikkel, hátha valamelyikhez kedvet kapnak. Ha nem szeretnénk sok emberrel együtt ünnepelni, ragyogó program lehet egy piknikezéssel egybekötött családi kirándulás, ahová meghívhatunk barátokat is. A nagyobbacskák nagy örömmel fogadják, ha este egy kicsit tovább fennmaradhatnak. Megkoronázhatjuk a napot egy esti szalonnasütéssel a kertben, vagy későbe nyúló családi diafilmnézéssel.

Vállalkozó kedvű szülők akár gyerekzsúrt is szervezhetnek a kis barátoknak erre a napra. Díszítsük fel a kertet lufikkal, és készüljünk játékötletekkel, hogy ne váljon kaotikus dühöngéssé a buli! Játszhatunk például kincskeresőset: Rajzoljunk egy térképet a kertről, és jelöljük be rajta, hogy hová van elrejtve a kincs. A térképet szétvágjuk kb. 10 felé, és egyenként egy-egy lufiba rejtjük. A lufikat felfújjuk, és elrejtjük a kert különböző részein. A gyerekeknek, miután megtalálják a lufikat, ki kell durrantani azokat, majd a szétvágott darabokat, mint puzzle részeket össze kell tenni térképpé. A térkép használatával aztán könnyen megtalálhatják a kincset, ami lehet például egy láda tele finomságokkal, vagy akár egy torta is. Másik jó játék lehet a „Most mutasd meg”. Valamilyen tevékenységet kell itt elmutogatni beszéd nélkül. A gyerekeknek ki kell találniuk, mit csinál a „mutogató”. Ezt lehet úgy, hogy csak a felnőtt mutogat, a gyerekeket pedig két csapatra osztjuk, és az a csapat nyer, aki többet kitalál. Vagy úgy is lehet, hogy a gyerekeket is bevonjuk a mutogatásba: Egyik csapat kigondol valami cselekvést, a másik csapatnak ki kell találnia a mutogatásból, mire gondoltak, majd fordítva. 4-5 éveseknél azért még elkél a segítség a mutogatásnál, de nagyon szokták élvezni.

Ezen a napon készüljünk a gyerkőc kedvenc ételével! Ha gyermekünk szeret a konyhában nyüzsögni, együtt is elkészíthetjük a finomságokat. Válasszunk ilyenkor olyan ételt, ami könnyen, gyorsan elkészül, és a gyerekek is aktívan részt tudnak venni a főzésben. Grissini elkészítésekor például kedvükre gyurmázhatnak. Fél kg lisztből, 7 gramm szárított élesztőből, 3 evőkanál olivaolajból, 3 dl melegvízből, egy kiskanál cukorból és egy kiskanál sóból tésztát gyúrunk. Adhatunk a tésztához még fűszereket, egy marék aszalt paradicsomot, rozmaringot vagy olajbogyót apróra vágva. 1 óra kelesztés után kb. 20 cm hosszú és 0,5-0,7 átmérőjű kígyókat formázunk, sodorgatunk. Ebben a gyerekek biztosan nagyon profik lesznek! Ha elunják, formázzunk kerek lapokat a maradék tésztából, és kenjük meg őket paradicsomos szósszal, tehetünk rá sonkát, kukoricát, sajtot is, süssük meg, és tálaljuk pizzaként. A grissiniket előmelegített, 250 fokos sütőben kb. 10 percig sütjük. Akkor jó, ha éppen elkezd pirosodni a tészta. Ehetünk mellé salátát és különböző mártogatósokat.

Desszertnek pedig készülhet kókuszgolyó, de ezúttal formázzuk süni alakúra, szúrjunk a hátukba vágott mandulákat tüskék gyanánt, és aszalt- vagy cukrozott gyümölcsből készítsünk szemet, orrot a kis sünöknek.



Persze, ha egyikőnk sem egy konyhatündér, egyszerűbb, ha meglátogatjuk a közeli cukrászdát.

Főleg a kisebb gyerekeknél arra mindenképpen figyeljünk, hogy a megszokott napirendet ne rúgjuk fel teljesen, ne zsúfoljuk tele a napot jobbnál jobb programokkal, mert annak csak fáradság, nyűgösködés, hiszti, és végül az egész család teljes kiborulása lesz az eredménye.  

A gyereknappal kapcsolatban is felmerül bennem ugyanaz az érzés, mint az anyák napjával kapcsolatban: Ne csak egy ilyen hivatalos napot tartsunk az évben! Olykor-olykor kezdjük azzal a reggelt, hogy faggassuk ki a gyerkőcöket, mit szeretnének aznap csinálni, és alakítsuk úgy a napunkat, hogy minél több kívánságukat teljesíthessük, minél több időt, figyelmet szentelhessünk nekik! Biztos vagyok benne, hogy ezek a napok a szülőknek is jól fognak esni!

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
A szerkesztő ajánlja