SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Készítsünk otthon tejtermékeket!

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-08
Gyakran mondogatjuk, jobb az, amit saját magunk készítünk, hiszen akkor tudhatjuk csak igazán, valóban azt tartalmazza, amire szükségünk van.
Készítsünk otthon tejtermékeket!

Sajtot, kefírt vagy joghurtot készíteni nem nehéz feladat, ráadásul kevésbé költséges, és mesterséges anyagokat sem tartalmaz. Érdemes megjegyezni az alábbi néhány receptet, hogy minden nap friss és egészséges tejtermék kerülhessen az asztalra.

Házi joghurt

Hozzávalók:


· 2 és fél liter tej
· 1 dl joghurt (élőflórás)
· 1 csapott evőkanál cukor

A joghurtot elkeverjük a cukorral, a tejes egy vastag falú edényben felforraljuk, majd lehűtjük szobahőmérsékletűre. Elkeverjük benne a joghurtot, majd fél napig letakarva hűtőben tartjuk. Az elkészült joghurtból félreteszünk 1-2 dl-t a következő adaghoz.

Sajt

Hozzávalók:


· Tejföl
· Só
· Ízlés szerint fűszerek



A tejfölt szobahőmérsékletűre melegítjük, hozzáadunk egy kevés sót (kb. fél literhez egy csapott teáskanál só). Tül kendőbe, gézanyagba, vagy pelenkaanyagba öntjük, a tetejét összecsomózzuk, hűvös helyen lábas, vagy műanyag edény fölé felakasztjuk, hogy a savó kicsöpöghessen belőle. Snidlinggel, darált foghagymával, vagy zöldfűszerekkel is ízesíthető.

Oltott kefír

Hozzávalók:


· 1 liter tej
· 1 pohár kefír

A szobahőmérsékletű tejet és kefírt összekeverjük, majd 2-3 órán át állni hagyjuk. Ezután hűtőszekrénybe tesszük.

Túró

Hozzávalók:


· 1 liter tej

A tejet üvegbe töltjük (legcélszerűbb befőttes üveget használni), és langyos helyen hagyjuk megaludni. Nagyjából egy éjszaka alatt elkészül az aludttej, másnap egy tiszta géz kendőben felakasztjuk, a lecsepegő savót egy edényben felfogjuk. Amikor az összes savó eltávozott, a túró fogyasztható. A savó is rendkívül egészséges, ha valaki nem szereti üresen, fogyaszthatja joghurttal elkeverve, vagy gyümölccsel és cukorral összeturmixolva.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja