SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Desszertek tésztából

Családinet [cikkei] - 2007-04-04
Igen-igen a tészta nagyon sokoldalú ezt mindannyian tudjuk, de hogy főtt tésztából csináljunk desszertet, valljuk be, ilyen csak ritkán jut eszünkbe.
Desszertek tésztából

Pedig a tészta kiváló alapanyaga rengeteg finom süteménynek. Sőt így húsvét közeledtével, a "böjtölés" után, igazán különleges, tápanyagban gazdag ínyencséget készíthetünk családunknak és várhatjuk a locsolókat.

 

Lehet, hogy az elkészítésük kissé hosszadalmasabb, mint egy egyszerű tiramisué, de higgyék el, megéri fáradságot, s biztos, hogy jövőre sem hagynak elszáradni minket lelkes locsolóink. Ráadásul a tészta rendkívül egészséges, gyorsan felszívódó tápanyagok közé tartozik, s bizonyítottan jó hatással van a kedélyállapotunkra is.

 

Azonban, húsvétkor ne csak az asztalra kerüljön színes tojás, hanem a desszertek elkészítéséhez is használjunk tojásos tésztát, hiszen azok a tojásnak köszönhetően még több vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak. Sokan nem is tudják, hogy legősibb eledelünk a tojás a C vitamint kivéve minden fontos vitamint tartalmaz, a népi hiedelmek szerint pedig a termékenység, a teremtés, és az újjászületés ősi jelképe.

 

Tehát, akkor mindent bele, íme három recept, amelyek alapján nem csak húsvétkor, hanem télen-nyáron finom desszert készíthető. A vállalkozó szelleműek rögtön bele is vághatnak:

 

 

A HAGYOMÁNYOS - Túrós aszalt barackos rétes

 

Hozzávalók:

80 g Gyermelyi négytojásos fodrosmetélt, 500 g áttört túró, 2 db tojás, 120 g cukor, 50 g aszalt barack, 1 tasak vaníliás cukor, porcukor a szóráshoz, 2 evőkanál olaj, 1 csomag réteslap

A mártáshoz: 6 evőkanál baracklekvár, barackpálinka

 

 

A tojás sárgáját kikeverjük a cukor felével, vaníliás cukorral, beletesszük a túrót és az apróra vágott aszalt barackot. Összekeverjük és a maradék cukorral felvert kemény tojáshabbal lazítjuk. A végén belekeverjük a tésztát. Kiterített, olajozott réteslapba tekerjük 180-200 °C-on készre sütjük. Az öntethez kikeverjük a lekvárt vízzel, hogy a megfelelő sűrűségű legyen, majd felforraljuk és beleöntjük a pálinkát. A felszeletelt, porcukrozott rétes mellé tálaljuk.

 

 

AZ ÖTLETES - Diós rövidmetélttel töltött alma

 

Hozzávalók:

100 g Gyermelyi négytojásos rövidmetélt, 4 db alma, 6 evőkanál dió, 1 evőkanál baracklekvár, 2 db tojás, 4 evőkanál cukor, 1 db citrom, 1 tasak vaníliás cukor, rum

A mártáshoz: 2 evőkanál cukor, 2 kávéskanál őrölt fahéj, 3 dl tej, 1 tasak vaníliás krémpor

 

A megmosott almák tetejét levágjuk, az almákat kivájjuk és 200 °C-os sütőben 3-4 percig elősütjük. A tojásokat szétválasztjuk és sárgájukat kikeverjük a cukor felével, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal, pici rummal, majd belekeverjük a darált diót és a főtt tésztát. AZ elősütött almákba beletesszük a lekvárt, majd a tésztás tölteléket és a sütőbe visszatéve 10-15 percig sütjük. A tojások fehérjét kemény habbá verjük a cukorral és habzsákból kinyomva díszítjük vele a töltött almákat.  Felmelegítjük a sütőt 250-300 °C-ra és megsütjük a habot az alma tetején. Fahéjas öntettel tálaljuk. Ennek elkészítése: a tejet felforraljuk, majd beleöntjük a kevés tejjel jól kikevert fahéjat, krémport és cukrot. Csomómentesre keverjük és kiforraljuk. Melegen és hidegen egyaránt fogyasztható.

 

 

A PROFIKNAK - Tésztatorta

 

Hozzávalók:

A tésztához: 100 g tejben főtt Gyermelyi fodros nagykocka, 5 db tojás, 250 g vaj, 250 g cukor, 250 g liszt, 1 csipet só. A meggytöltelékhez 1 üveg magozott meggy, 80 g cukor, 40 g keménytő, 1 csipet őrölt fahéj. A máktöltelékhez: 200 g darált mák, 1-1,5 dl tej, 80 g cukor, 1 citrom reszelt héja. A tetejére: 1 tábla tortabevonó, 0,3 dl olaj.

 

A tésztát tejben megfőzzük (csak 3-4-szeres mennyiségű tejet kell venni). A tésztát nem mossuk le, csak kihűtjük. A tejet, amiben a tészta főtt, eltesszük és felhasználjuk a mák főzésénél. Összeállítjuk a tésztát. A tojások sárgáját és a cukor felével, vajjal habosra keverjük és egy csipet sót teszünk bele, majd belekeverjük a lisztet. A fehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük és két részletben lazán, óvatosan - hogy ne törjön - belekeverjük a sárgájás tésztában, majd a végén belekeverjük a főtt tésztát is. Kivajazott kilisztezett formában 150 °C-on sütőbe sütőben készre sütjük. Közben elkészítjük a töltelékeket. A darált mákot és hozzávalóit a tejjel felfőzzük, majd lehűtjük. A meggyet leszűrjük, levét cukorral felfőzzük és a jól kikevert fahéjas keményítővel besűrítjük és kiforraljuk, majd a tűzről levéve belekeverjük a meggyet is. A kihűlt tortatésztát három részbe vágjuk. Alul megtöltjük a mákos töltelékkel, rátesszük a másik réteg tésztát, azt megtöltjük meggyes töltelékkel és betakarjuk a tetejével. A bevonót felolvasztjuk, belekeverjük az olajat és bevonjuk a torta tetejét vele. Oldalát darált dióba forgathatjuk. A tetejét ízlés szerint díszítjük.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja