Milyen jogaim vannak szülőként koronavírus idején?
A koronavírus miatt kialakult helyzet napról-napra változik. Jelen cikkünk a március 13-i állapotok és hatályos rendelkezések alapján készült.
Óvodai, iskolai hiányzások
Mivel a kormány megtiltotta az iskolaigazgatóknak, hogy saját hatáskörben tanítási szünetet rendeljenek el, jelenleg minden iskolában zavartalanul folyik a tanítás. (Kivéve a tapolcai Széchenyi István Baptista Középiskolát, amelynek igazgatója még a vészhelyzet kihirdetése előtt bejelentette a tanítási szünetet.)
Az iskolák a házirendjükben szabályozzák, hány napot igazolhat egy tanévben a szülő. Ez sajnos nem túl sok – legtöbb helyen évente vagy félévente 3 nap, de néhol akár 15-ig is felmehet. Egyre több igazgató döntött emellett úgy, hogy ha a szülő igényli, a járványhelyzetre való tekintettel otthon tarthatja a gyerekét, és ezeket a napokat az intézmény igazoltnak fogja tekinteni.
A szülői közösségek ezeket a kezdeményezéseket eddig vegyesen fogadták. Vannak iskolák, amelyek szinte kiürültek, máshol nem igazán kapnak a lehetőségen, és minden gyerek bejár továbbra is. Ennek oka rendszerint az, hogy két dolgozó szülő csak nehezen tudja a gyermeke nappali felügyeletét megoldani, a máskor kézenfekvő segítségnek számító nagyszülők bevonása pedig pont ebben a helyzetben nem lenne szerencsés: a tüneteket alig mutató, de vírushordozó gyermek komolyan veszélybe sodorhatja az idős nagymamát.
Az óvodák és bölcsődék fenntartója nem az állam, hanem a helyi önkormányzatok, így ezek bezárása az ő hatáskörükbe tartozik. Szülői tapasztalatok alapján egyre több intézmény kéri a szülőket, hogy ha tehetik, tartsák otthon a gyerekeiket, ha pedig ezt mindenki megteszi, az intézmény bezár.
Ki vigyáz a gyerekre?
Nagy valószínűséggel a szülő. Hogy mindezt hogyan oldja meg, arra több megoldás is elképzelhető:
- Otthoni munkavégzés: Ha a szülő munkaköre alkalmas rá, és a munkahelye elég rugalmas, az otthoni (home office) munkavégzés ideális lehet. Hivatalosan azonban több feltételnek meg kell felelnie a lakásnak is ahhoz, hogy ezt engedélyezzék, iskolás kor alatti gyerekekkel pedig nem igazán hatékony megoldás.
- Táppénz: Táppénzt az kaphat, akit közegészségügyi okból a munkavégzéstől eltiltanak, így keresőképtelennek minősül. Nem jár tehát táppénz abban az esetben, ha a szülő saját döntése alapján nem engedi a gyermekét óvodába vagy iskolába. Ez érvényes a fentebb említett óvodabezárási esetekre is, mivel ezek a szülők beleegyezésével történtek. Hasonlóan nem jár táppénz abban az esetben, amikor az iskola csak javasolja, hogy a gyerek két hétig maradjon távol, mert a család külföldön járt.
- Fizetett vagy fizetetlen szabadság: Gyakran nem marad más megoldás, mint hogy a szülő, amíg gyermekével otthon marad, feléli az éves szabadságkerete jelentős részét, vagy munkáltatója „különös méltánylást igénylő okból” engedélyezi neki a távollétet. Ez utóbbi esetben azonban fizetés nem jár.
Kapcsolódó cikkeink:
- Nem zárnak be az iskolák a koronavírus miatt
- Egyetlen iskola sem zárhat be Magyarországon a koronavírus miatt
- Petíciót indítottak a szülők, hogy zárják be az iskolákat - itt lehet csatlakozni
- Titkolózás és kétségbeesés egy budapesti gimnáziumban, ahol az egyik diák édesanyja lett koronavírusos
Kép: VGstockstudio / shutterstock
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: