SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen jogaim vannak szülőként koronavírus idején?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-13
Mit tehet a szülő, aki nem szeretné a gyermekét a jelen járványügyi helyzetben óvodába, iskolába engedni? Számíthat-e fizetéskiesésre, ha emiatt dolgozni sem tud bemenni?
Milyen jogaim vannak szülőként koronavírus idején?

A koronavírus miatt kialakult helyzet napról-napra változik. Jelen cikkünk a március 13-i állapotok és hatályos rendelkezések alapján készült.


Óvodai, iskolai hiányzások

Mivel a kormány megtiltotta az iskolaigazgatóknak, hogy saját hatáskörben tanítási szünetet rendeljenek el, jelenleg minden iskolában zavartalanul folyik a tanítás. (Kivéve a tapolcai Széchenyi István Baptista Középiskolát, amelynek igazgatója még a vészhelyzet kihirdetése előtt bejelentette a tanítási szünetet.)

Az iskolák a házirendjükben szabályozzák, hány napot igazolhat egy tanévben a szülő. Ez sajnos nem túl sok – legtöbb helyen évente vagy félévente 3 nap, de néhol akár 15-ig is felmehet. Egyre több igazgató döntött emellett úgy, hogy ha a szülő igényli, a járványhelyzetre való tekintettel otthon tarthatja a gyerekét, és ezeket a napokat az intézmény igazoltnak fogja tekinteni.

A szülői közösségek ezeket a kezdeményezéseket eddig vegyesen fogadták. Vannak iskolák, amelyek szinte kiürültek, máshol nem igazán kapnak a lehetőségen, és minden gyerek bejár továbbra is. Ennek oka rendszerint az, hogy két dolgozó szülő csak nehezen tudja a gyermeke nappali felügyeletét megoldani, a máskor kézenfekvő segítségnek számító nagyszülők bevonása pedig pont ebben a helyzetben nem lenne szerencsés: a tüneteket alig mutató, de vírushordozó gyermek komolyan veszélybe sodorhatja az idős nagymamát.

Az óvodák és bölcsődék fenntartója nem az állam, hanem a helyi önkormányzatok, így ezek bezárása az ő hatáskörükbe tartozik. Szülői tapasztalatok alapján egyre több intézmény kéri a szülőket, hogy ha tehetik, tartsák otthon a gyerekeiket, ha pedig ezt mindenki megteszi, az intézmény bezár.


Ki vigyáz a gyerekre?

Nagy valószínűséggel a szülő. Hogy mindezt hogyan oldja meg, arra több megoldás is elképzelhető:

  • Otthoni munkavégzés: Ha a szülő munkaköre alkalmas rá, és a munkahelye elég rugalmas, az otthoni (home office) munkavégzés ideális lehet. Hivatalosan azonban több feltételnek meg kell felelnie a lakásnak is ahhoz, hogy ezt engedélyezzék, iskolás kor alatti gyerekekkel pedig nem igazán hatékony megoldás.
  • Táppénz: Táppénzt az kaphat, akit közegészségügyi okból a munkavégzéstől eltiltanak, így keresőképtelennek minősül. Nem jár tehát táppénz abban az esetben, ha a szülő saját döntése alapján nem engedi a gyermekét óvodába vagy iskolába. Ez érvényes a fentebb említett óvodabezárási esetekre is, mivel ezek a szülők beleegyezésével történtek. Hasonlóan nem jár táppénz abban az esetben, amikor az iskola csak javasolja, hogy a gyerek két hétig maradjon távol, mert a család külföldön járt.
  • Fizetett vagy fizetetlen szabadság: Gyakran nem marad más megoldás, mint hogy a szülő, amíg gyermekével otthon marad, feléli az éves szabadságkerete jelentős részét, vagy munkáltatója „különös méltánylást igénylő okból” engedélyezi neki a távollétet. Ez utóbbi esetben azonban fizetés nem jár.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: VGstockstudio / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja