SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyessük, vágjuk, ne sajnáljuk

Kovács Erika [cikkei] - 2008-08-26
Futónövény ma már minden lakásban található, de a legtöbb szobakertész sajnálja őket visszavágni. Pedig ezzel csak jót teszünk neki.
Nyessük, vágjuk, ne sajnáljuk
Sok otthonban, szobában vagy épp konyhában találkozunk több méteres körbe-körbefutó növénnyel, ilyen pl.: a szobai futóka, amely szív alakú leveleivel tényleg képes akár az egész lakást befutni. Ha azt mondják egy szobakertésznek, hogy vágja vissza a növényt a válasz mindig az, hogy sajnálom. Tényleg borzasztóan hangzik, hogy a növényünket egy ollóval egyszerűen elvágjuk, de ez igenis szükséges.

A legtöbb futó növény egy 12-14 cm.-es cserépbe van ültetve, de akár több méteres szárral rendelkezik. Ilyenkor jön az a jelenség, hogy a növény felkopaszodik, legtöbbször csak a szár legvégén van, néhány levél a többi részen csak a kopasz szár látszik. Nem a legszebb látvány, de a legtöbb magyar otthonban mégis így tartják ezt a növényt.

Mit tegyünk, ha mégis egy dús méregzöld levelű gyönyörű zöld dísznövényt szeretnénk nevelni? Nos, először is ne hagyjuk ezeket a növényeket 1-1,5 méternél hosszabbra megnőni. Ültessük be őket jó nagy cserépbe, és átültetés után a második évtől-tavasztól őszig adjunk nekik hetente tápoldatos vizet. Gondoljunk arra, hogy a futónövénynek egy idő után a földből elfogy a tápanyaga, ilyenkor csak sápadt, és fakó leveleket hajt. A friss hajtásokat minden fél méter után vágjuk vissza, így erős, dús hajtásokat kapunk rövid tömör íz közökkel.

Ha nem lefelé futó növényt szeretnénk nevelni, a cserép közepére tegyünk egy mohakarót, és erre futtassuk fel a növény szárát, amelyet kis apró drótokkal tudunk hozzá erősíteni a karóhoz. Több ilyen futónövényt is tarthatunk, ilyen a már említett szobai futóka, a kúszó filodendron, a pletyka, a nyíllevél, hedera. Tehát ne felejtse, ha egészséges dús futónövényre vágyik, bártan vágja vissza a növényt minden fél méterhajtás után, ne hagyja, hogy másfél méternél nagyobb legyen, ültesse minél nagyobb cserépbe, és tavasztól őszig pótolja rendszeresen a tápanyagot neki.
A mohakaróra felfutatott növényeket szintén metszeni kell, hogy megtartsák szép dús formájukat. Így igazi szoliter szépséggé fejlődik futónövénye.
Érdemes kipróbálni!

Kert-varázs magazin: www.viragcenter.hu
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
A szerkesztő ajánlja