SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan segíthetjük gyermekünk rajzfejlődését? - 1. rész

Makra Ildikó Judit [cikkei] - 2010-06-29
Az egyes életkorokban hasonló fejlettség által láthatjuk, mikor milyen ábrázolási-önkifejezési módok alakulnak a gyermekeknél.
Hogyan segíthetjük gyermekünk rajzfejlődését? - 1. rész

Egy-másfél évesen vonalak, gombolyagok körfirkák és szálkás vonalkák jellemzik a gyermek rajzait. Mozdulatait a nyomhagyás öröme hatja át. Érdemes ekkor minél vastagabb és minél színesebben nyomot hagyó, könnyen marokra fogható eszközt adni, hiszen teljes testével alkot az elérhető teljes felületre a gyermek.  (Ha nincs más kéznél, akár a nappali egész falát kidekorálhatja, a szülők örömére.)

Két-három évesen a gyermekek az egyenes, görbe és szögletes vonalak halmazába -rácsodálkozva saját mozgásos alkotásukra -, különböző alakokat, formákat és figurákat látnak bele. Ebben sokat segíthetünk a fantázia fejlesztésével, ha közösen nézzük a síkba dermedt akciót, és együtt keressük a felismerhető formákat. Előcsalogathatjuk, ha az ujjunkkal a forma vonalhatárain haladva mutatjuk, miben mit látunk, és ugyanezt elfogadjuk a gyermektől is. Jó kis vidám párbeszéd alakulhat így ki, erősítve a szülő-gyermek kapcsolatot. Te látsz valamit benne és megmutatod, majd én is látok, és én is megmutatom. Minden oldalról szemrevételezhetjük a művet a végsőkig kutatva közös örömteli játékunkban.

Ezt lehet játszani úgy is, hogy a szülő is firkál kusza vonalakat, vagy együtt a kicsivel egy lapra, ezután a szülő színes filctollal átrajzolja a formák határvonalait. Három évesen megpróbálhatja csemeténk is egy másik színű szövegkiemelővel a vonalon haladva körbejárni az eszközzel a látott mintát és megnevezni mit is talált. Ezeket akár fel is lehet írni és eltenni emlékbe. Még később elővéve is lehet újat felfedezni rajta….. Ez a körberajzolós, „vonalon mutatós” játék nagyszerűen fejleszti a gyermek szem-, kéz- koordinációját, ami az iskolai írástanulásnál igen fontos képesség lesz.

 
Három-négy évesen már alakokat rajzol gyermekünk. Embert, házat, fát, napot. Megjelennek környezete tárgyai és állatai. Nem tilos (ha szívesen rajzol, alkot a felnőtt is saját örömére), a gyermek mellett vagy vele közösen képeket készíteni. Rajzolni, ragasztással, fonalakkal, textil vagy egyéb anyagdarabokkal gazdagítani, ötletekkel formálni a közös képet. Később lehet biztatni önálló formák képzésére térben és síkban egyaránt. Rajzait ne minősítsük. Örüljünk, mert mindig a szívét-lelkét mutatja meg általa. Természetesen megmutathatjuk, mi hogyan rajzolunk többféle házat, embert, állatot, fát stb, de ezek csak sémák lesznek a gyermek számára, útmutatók. A saját házformáját, állatábrázolásait, egyéb figuráit ő alakítja magának és ebbe nem szabad beleszólni. Olyan, hogy „így kell”, nem létezik. Nem „kell” sehogy. Nem kötelező semmi. A rajz szabad asszociációk érzelmek halmaza, látható formában.
 
5 évesen részletesebbek a rajzok. Átlátszó házak, testek, figurák jelennek meg. A fában látszik az odú és abban akár a fa aljáig emeletesen a mókusfészek - téli és nyári alvóhellyel, élelem-raktárral, egyéb ismeretekkel. A gyermek ebben az életkorban azt rajzolja amit tud, nem azt amit lát. Ne mondjuk neki, hogy „nem átlátszó a fal, vagy nem látszik a lovas túloldali lába vagy az oldalra néző arcon a másik szem…” Ez az életkor az ismeretek feldolgozása képi síkban is, főleg a vizuálisan érzékeny gyermekeknél. A gyermek ekkor tudja, hogy nem így látszik igazából, de tudatja, hogy ő többet tud, mint ami van. Ő a dolgok mélyére lát és szeretné, ha tudását elismernénk.

2. rész
 
Fotó: www.foter.com
Makra Ildikó Judit


Makra Ildikó Judit
Írásjavító grafo-pedagógus

Rajzelemzés és íráselemzés

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/529-89-12 (18 h.-tól - 21 h.-ig)
E-mail: grafobazis@gmail.com
Honlap: http://www.grafomotoros.hu
             http://www.iraszavar.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja