SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babarózsa betegsége

Herold Ferenc [cikkei] - 2014-05-05
Sajnos egyre több beteg babarózsával találkozom. Tél végi metszéseim során sokan panaszkodtak, hogy a korábban csodaszép babarózsájuk hirtelen pusztulásnak indult. Vajon mi lehet az oka?
Babarózsa betegsége

Kevés veszélyes ellensége ismert a babarózsának. Az egyik saját maga, pontosabban az alanya. A babarózsát oltványként vásárolhatjuk meg, ami azt jelenti, hogy egy erős más, de hasonló tulajdonságokkal rendelkező növényre oltják a nemes virágzó részt. Az oltvány sokkal erősebb növekedésű, ezért rendre kihajt a nemes cserje mellett. Ha nem távolítjuk el az alany hajtásait, akkor pár év alatt olyan nagyra fejlődik, hogy a nemes babarózsa elpusztul. De ez szokott a kisebb gond lenni, ugyanis a vadnövést mindenki időben észlelni szokta, és megteszi a szükséges beavatkozást.

A nagyobb problémát a monília nevű betegség okozza. Ez a betegség akár egy hét alatt is képes az egész növényt elpusztítani. Virágzáskor egyik napról a másikra a hajtások vége úgy néz ki, mintha leforrázták volna a növényt. A képeken jól láthatóak a tünetek. 
 


A betegség virágzáskor a virágokon keresztül fertőzi meg a növényt, bejut annak szöveteibe és rohamosan terjed a gyökér felé. A megfertőzött hajtás gyorsan elpusztul. A növény védekezik a betegség ellen, attól függően, hogy milyen erős a fertőzés, valamint a növény ellenálló képessége. Gyenge fertőzés, és erős növény esetén a hajtás elhalás csak rövid szakaszt érint, az elhalt rész alatt a növény újra kihajt. 

A monília tavasszal virágzáskor okoz problémát, jelenlétével később már nem kell számolnunk. Védekezni ellene pemetezéssel lehet. A tél végi lemosó permetezés jelentősen gyéríti a számát, valamint virágzáskor kell a növényt Chorus szerrel permetezni, amely a hasznos rovarokat megkíméli. Fertőzés észleléskor az elhalt hajtásvégeket azonnal le kell metszeni, úgy, hogy az egészséges részből is vágjunk le néhány centis szakaszt. Ezzel megakadályozzuk a betegség terjedését. 

Herold Ferenc


Herold Ferenc
Kertészmérnök

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/384-29-82
E-mail: kertember@gmail.com
Honlap: http://www.kertember.hu/
Blog: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja