SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tervezzünk, táborozzunk...

Verzár Éva [cikkei] - 2009-05-06
A nyári szünetet megelőző hónapokban, ezekben a hetekben, bizonyosan sokan tervezik: mi lenne a legjobb gyermekeiknek; hová, milyen táborba küldhetnék pihenni őket?
Tervezzünk, táborozzunk...

Ezen gondolatok mellé sorakoznak a további kérdések:

-    Hány éves kortól táborozhat a gyerek?
-    Mi lenne számára a legjobb?
-    Hogyan válasszunk, hogy értékes, szórakoztató és számunkra is megnyugtató legyen az a hely, az a közösség, ahová gyerekeinket elküldjük?
-    Milyen anyagi vonzata van egy-egy tábornak? Ami azért sem mellékes, mert a nyár során, szabadságunk alatt, jó lenne a családnak együtt is eltölteni pár napot, hetet.

De mi is a tábor? Hogyan fogalmazhatjuk meg magunknak, ismerve a táborélet előnyeit, hátrányait, hogy aztán felelősségünk teljes tudatába dönthessünk?

A tábor az a hely, az a közösség, amely akárcsak az életben, ismeretlen emberekkel, ismeretlen helyen, ismeretlen vezetőkkel szembesít. S mert alkalmazkodni kell, ismeretlenekkel kell megosztanunk szobánkat, a sátrunkat, nem könnyű feladat egy gyerek számára.
Ebből adódóan nagy a felelősség, amikor kiválasztjuk a tábort, ahol gyerekeink nyaralnak. Mi szülök, mi vagyunk azok, akik a legjobban tudjuk, mi foglalkoztatja, mi teszi boldoggá csemetéinket. S ha megfontoltan döntünk,
táborozás az azonos érdeklődésű csemeték könnyen megküzdenek a nehézségekkel. Mi több, barátságokat kötnek, s olyan emlékekkel térnek haza, amely meghatározza az elkövetkező évet/ket, vagy az életüket.
Ám abban az esetben, ha nem korosztályuknak, és érdeklődési körüknek megfelelő tábort választunk, megtörténhet, hogy magába zárkózó, megbántott, sértett gyereket látunk viszont. Vigyázzunk, ne a magunk vágyait, elképzeléseit akarjuk megvalósítani! Mindenképp tanácskozzuk meg fiunkkal, lányunkkal, hogy neki, milyen elképzelése van?
Az előzetes tájékozódásra a körülményeket, tábori programokat illetően is mindenképpen szükség van!

 Milyen táborfajták közül válogathatunk?

- Állótábor, mozgó- vagy nomád tábor; gyalog, kerékpáron, csónakban; hittan-, cserkész-, építő-, olvasó-, művészeti-, lelkigyakorlatos tábor ...
Se vége, se hossza, oly változatos a paletta, minden érdeklődési körnek van ma már táborozási lehetősége, s ha jól döntünk, akkor csak az első táborozási év okoz gondot a sz
ülőnek és izgalmat a gyereknek, mert a következő táborozási évre pontos elképzeléssel indulnak vakációzni gyermekeink.

Keressük meg azt, ami megfelel úgy a gyereknek, mint a pénztálcánknak.

A vakáció nemcsak az egészséges gyermekeké!

Ne feledkeznünk meg erről a tényről se, s nemcsak azért, mert közeleg az Esélyegyenlőségi Világnap, hanem azért, mert a beteg gyerekek táboroztatása még nagyobb figyelmet, előkészületet, odafigyelést kíván. Számukra a környezetváltozás, a felszabadult kikapcsolódás még többet jelenthet, mint egészséges társaiknak.
A sérült, beteg gyerekek szüleinek olyan nyaralási, üdülési lehetőségeket kell felkutatniuk, ahol szakorvos, ápolószemélyzet, esetleg pszichológus - azaz a megfelelő szakemberekből álló team és Sérült gyerekek táborozásamegfelelő - olykor speciálisan kialakított - környezet várja gyermeküket.
Jó tudni, hogy minden betegségben szenvedő, vagy fogyatékkal élőknek van támogató alapítványuk. Keressük meg őket, hasznos tanácsokkal láthatnak el, és pontosan tudják, hol milyen tábor működik, milyen felszereltséggel, orvosi, ápolói szolgálattal.
S mert tudjuk, hogy minden szülő, aki ebben a helyzetben van, nehezen engedi el még csak pár napra is gyermekét, mégis azt tanácsoljuk, hogy tegye meg, mert csak így élhet teljes, boldog gyermekkort, amire minden egyes gondolatunkkal, tettünkkel igyekszünk.

Van nyári tábora a:

-    szervátültetett gyerekeknek,
-    az onkológiai és cukorbeteg gyermekeknek,
-    a halmozottan sérült, siket és gyengén látó, gyerekeknek az ország több pontján is szerveznek például lovas terápiás foglalkozásokat. A fogyatékkal élőkre jellemző mozgáskoordinációs és viselkedészavar korrigálását jelentősen segíti ez a terápia: az izmok fellazulnak, a görcsösség oldódik, segítségével a kommunikáció, a beszéd is fejleszthető.
-    Nyári tábora van az autista gyerekeknek, ahol gyógypedagógusok és segítők felügyelete mellett biztonságos környezetben töltenek el egy izgalmas hetet.
-    Mozgássérült gyerekeknek is van lehetőségük, hogy szüleikkel, kísérőikkel menjenek táborozni, ahol a pihenés, játék, vetélkedő jelentheti az igazi kikapcsolódást.

A betegséget kezelő szakorvosok mindegyike tájékozott a speciális nyaralási lehetőségekkel kapcsolatban, kérjük ki tehát a véleményüket, és engedjük az ő javaslata szerint táborozni gyermekünket.

Alapítványok:

• Down-kóros gyerekek számára a Csupaszívek Társasága.
• Autisták Érdekvédelmi Egyesülete.
• A Vízipók Egyesület a Dagály strandfürdőn fogyatékos gyerekek számára működteti napközis úszótábort évek óta.
• A Transzplantációs Alapítvány is működteti táborát.
• A liszt-, tejcukor- és tojás-érzékenységben szenvedő gyerekeknek országszerte több tábor is rendelkezésükre áll a betegségüknek megfelelő diétával.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja