SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Táborozás tanyán...

Verzár Éva [cikkei] - 2009-05-12
Régi táborozásaink sok emléket hoznak elő, amikor gyermekeink is készülnek a nyári táborba. De mit is kell magukkal vinniük?
Táborozás tanyán...

Régi emlékek elevenednek fel egy tanyasi világ sátortáborából; egy öreg békési tanya felújított épülete körül, öreg, nagyra nőtt fák alatt, gomba módra megbúvó kis sátrak… A tanya végében a holt Körös ága csendesen és tisztán folyik a vízbe hajló fák között. Öreg ladikban gyerekek tanulják az evezés titkát. Kisfiúk és kislányok boldog, hangos nevetéssel kerülgetik a sátrak között felállított szövőszékeket, állványokat, korongozót, gyöngyökkel teli asztalokat, s az íjászoknak felállított céltáblákat. Régi emlék, vagy nem is olyan régi? Huszonéves gyerekeim táborozó helyem jut eszembe, ahol remekül érezték magukat.

S hogy ki alapította? Hogyan jött létre ez a csodálatos tábor? Igen, fontos kérdés, mert azt bizonyítja, hogy semmi sem lehetetlen.
Egy nagycsalád gondolkodott azon, hogy hol táboroztassák gyerekeiket? S mert nem szívesen küldték volna őket ismeretlen helyre – öt gyereket –, elhatározták, hogy szüleik öreg tanyáját kissé felújítják, meghívják testvéreiket, azok gyerekeit, s amellett, hogy együtt lesz a nagycsalád, kikapcsolódhatnak nemcsak a gyerekek, de a szülők is, akik felügyelhetik is a vidám lurkókat.

A döntés jónak bizonyult, mert ahogy teltek-múltak az évek, egyre több ismerős, barát jelentkezett azzal: hogy de elmenne és elvinné gyerekeit a tanyasi táborba.

táborInnen már nem volt megállás, nyaranta három turnusban harminc gyerek és szülő töltötte a vakációját ebbe a táborba, együtt ülték körül esténként a nagy tábortüzet. S mert mindig akad egy-egy óvó néni, kézműves, íjászoktató, sőt még operatőr is, egyre gazdagabb lett a tábori foglalkozások száma.


Egy családi tábor. Emlék, de egyben tipp, hogy ez is egy lehetőség a felhőtlen, de egyben biztonságos és értékes nyaraláshoz…

Mégis mit vittünk magunkkal?

- Szerencsés helyzetben voltunk, mert a gyerekfelügyeletet megoldották a szülők, de amit nem volt szabad otthon felejteni, és amire felhívták minden szülő figyelmét, hogy vigye magával ne csak a gyerek, hanem a saját TAJ kártyáját is.
- Ha valamelyik gyerek krónikus betegségben szenvedett, hozta magával a gyógyszereit, de vittünk teljes házipatikát, amelyből nem hiányozhatott a lázcsillapító, hasmenés elleni tabletta, fájdalomcsillapító, ragtapasz, fertőtlenítőszer stb.
- Mindezek mellett, aki megtehette, beoltatta kullancs elleni védőoltással gyerekét, de emellett is kellett, sőt kell azoknak is, akik most szánják táborozásra magukat - az eldobható kullancs csipesz.
- Kalap, naptej nem maradhat otthon.
- Még egy jó tanács: ott ahol fürdésre van lehetőség, soha nem elég a törülköző, fürdőruha. A törülközők helyett láttam gyereket pólóval leitatni magáról a vizet, s ha fürdőruháról van szó, ne hallgassunk – főleg ne a lányunkra. Aki csak a legszebbet, a legjobbat vinné magával. De a tábori felhőtlen pancsozásában, kit érdekelt már, hogy hol van a nyuszika, vagy a kisvirág a fürdőruhán? Csak váltás kellett, s hogy az legyen mindig száraz.
- Nem felejtettünk el semmit, jegyezném meg a végén, de eszembe jut az első  nagy eső. Mégis elfelejtettünk első táborozásunk alkalmával valamit, ami miatt eláztunk rendesen, s aztán napokig szárítottuk ruháinkat. Amit pedig elfelejtettünk: a kisásó, hogy elvezethessük a sátrak körül a vizet…

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja